Büyükelçilik, Sri Lanka Turizm Tanıtma Bürosu ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) katkılarıyla Sri Lanka ile Türkiye arasında turizmi tanıtmak amacıyla 14.12.2021 tarihinde Türk seyahat acentaları, outbound tur operatörleri, Havayolları ve medya personelinin katılımıyla bir sanal toplantı düzenledi.

 

Oturum sırasında konuşan Büyükelçi M. Rizvi Hassen, turistler için gevşetilen giriş önlemleri ile birlikte, Sri Lanka ile Türkiye arasındaki turizmi hızlandırmanın tam zamanı olduğunu belirtti.

 

Sri Lanka Turizm Teşvik Bürosu Genel Müdürü Bayan Padma Siriwardena konuşmasında Sri Lanka Turizm’inde pandemi sonrasındaki düzenlemeler ile seyahatlerin güvenilirliğini anlattı.

 

Oturuma katılan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Nalan Yeşilyurt, Büyükelçiliğe bu toplantı için teşekkür etti. Ayrıca pandemi öncesi iki ülke arasındaki turizm istatistiklerini kısaca anlattı ve turizm sektörü paydaşları arasında düzenli etkileşimler düzenleyerek pandemi öncesi rakamları eski haline getirmek için TÜRSAB’ın desteğini belirtti.

 

Kısa etkinlik sırasında Sri Lanka Turizm Tanıtım Bürosu tarafından kapsamlı ve ayrıntılı bir sunum yapıldı. Sri Lanka’nın Nevsehir Fahri Konsolosu ve Lanka Balloining (Pvt) Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda turizm ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren Sayın Mahmut Sami Uluer, 2016 yılından itibaren Sri Lanka’daki deneyimlerini paylaştı. “Sisters Away”, “Mellow Hostel” de Sri Lanka merkezli iki Türk işletmeci olarak Sri Lanka’daki deneyimlerini paylaşan katılımcılar oldular.

 

Ayrıca, katılan tur operatörleri, seyahat acenteleri, havayolları ve gazeteciler oturum sırasında Sri Lanka ve Türkiye arasındaki bağlantıların daha da genişletilmesi için görüş ve önerilerini paylaştılar.

 

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

15.12.2021