Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçiliği, Seylan Tarçını için Avrupa Birliği Coğrafi İşaret statüsünün alınmasının ardından Seylan Tarçın’ı Türkiye’de tanıtmak için bir program başlattı.

Büyükelçilik, 16 Haziran 2022’de Sri Lanka İhracatı Geliştirme Kurulu ile işbirliği içinde, Türkiye’nin önde gelen tedarik zinciri distribütörlerine, Türkiye’deki baharat sektöründe faaliyet gösteren perakendecilere, Türkiye Baharat Ambalajlı Baharat Üreticileri Derneği (ABUDER) temsilcilerine Seylan Tarçın dahil Sri Lanka Baharatları hakkında ağ oluşturma ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Seylan Tarçın için Coğrafi İşaret almanın önemine dikkat çeken Büyükelçi M.Rizvi Hassen, toplantıda yaptığı kısa açıklamalarda Seylan Tarçın’ın kalitesini ve benzersizliğini vurguladı. Büyükelçi ayrıca, Coğrafi İşaretin alınmasıyla, Sri Lankalı tarçın ihracatçılarının, potansiyel Türkiye pazarına girmek için kaliteli Seylan Tarçın tedarik edebileceğini de sözlerine ekledi. Ticaret odası temsilcilerinin ve Türk ithalatçılarının Sri Lankalı üreticileri Türk ithalatçılarıyla birleştirme konusundaki sorularına yanıt veren Büyükelçi, Büyükelçiliğin Sri Lankalı ihracatçıları Türk ithalatçılarıyla buluşturmak için B2B oturumları düzenleyeceğini belirtti. Pek çok katılımcı Seylan Tarçın tedarikçileri hakkında daha fazla bilgi almak istedi.

Sri Lanka İhracat Geliştirme Kurulu tarafından yapılan bir sunum ve Seylan Tarçın’ın işlenmesiyle ilgili bir kısa video gösterildi.

Etkinliğe Baharat Ambalajlı Baharat Üreticileri Derneği (ABUDER) Genel Sekreteri Ayşegül Keskin Aydın, Ankara Sanayi Odası temsilcileri, önde gelen baharat ithalatçıları, perakendeciler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Misyon, yakın gelecekte Türkiye’nin büyük şehirlerinde benzer etkinlikler düzenlemeye ve ayrıca Sri Lanka hindistancevizi bazlı ürünler hakkında brifing vermeye devam edecektir.

 

17 Haziran 2022

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara