Büyükelçilik, 24 Mayıs 2022’de Budist dini faaliyetlerini takiben Büyükelçilik binasında ilk kez Vesak’ı kutladı. Büyükelçiliğin daveti üzerine Atina’da ikamet eden Saygıdeğer Bhante Pannawansa Thero meditasyon seansı gerçekleştirdi, ardından bir Pirith Seremonisi düzenlendi.

Etkinliğe Tayland’ın Türkiye Büyükelçisi, Kamboçya’nın Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Türkiye’deki Tayland ve Kamboçya Büyükelçiliklerinin çalışanları, Türk üniversite öğrencileri, Sri Lankalılar ve Türk yetkililer katıldı. Ayrıca Gürcistan ve Ukrayna’da yaşayan Sri Lankalılar etkinliği sanal olarak izleme fırsatı buldular. Türk öğrenciler etkinliğe yoğun ilgi göstererek Meditasyon seansı hakkında Muhterem Thero’ya birçok soru yönelttiler.

Büyükelçi Rizvi Hassen yaptığı kısa konuşmada, dünyanın dört bir yanındaki Budistler için “Vesak”ın önemini ve dinlerden bağımsız olarak mevcut yoğun dünyayla başa çıkmak için meditasyonun değerini vurgulayarak davetlileri bilgilendirdi.

Bhante Pannawansa Thero, Türkiye’ye kısa ziyaretinde, dinlerarası işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun ile bir araya geldi. Ayrıca, Bhante Pannawansa Thero, Tayland Büyükelçiliğinde de kısa bir dini etkinlik ile ağırlandı.

Saygıdeğer Bhante Pannawansa Thero, otuz yılı aşkın süredir meditasyon öğretmektedir ve Halil Cibran, Ömer Hayyam ve Mevlana Celaleddin Rumi’nin eserleri de dahil olmak üzere birçok kitabı Sinhala diline tercüme etmiştir.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

24.05.2022