Basın Duyurusu

Sri Lanka Büyükelçisi, Türkiye - Sri Lanka Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı’nı ziyaret etti

Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake geçtiğimiz günlerde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisinde Türkiye - Sri Lanka Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Sayın Ahmet Hamdi Çamlı’yı ziyaret etti. Başkan, Büyükelçiyi sıcak bir şekilde karşıladı ve Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi olarak atanmasını kutladı.

Büyükelçi, yakın zamanda Türkiye’yi sarsan yıkıcı deprem nedeniyle taziyelerini dile getirdi ve depremden çok etkilenen insanlara yardım etmek için Sri Lanka’nın verdiği desteğe değindi. Büyükelçi, 2004 yılında Sri Lanka’yı tsunami vurduğunda Türkiye’nin yaptığı yardımı ve özellikle aşırı hava olaylarında Sri Lanka’ya desteğini sürdürdüğünü de hatırlattı.

Sn. Çamlı, Sri Lanka Büyükelçiliği’nin Ankara’daki diplomatik çevreleri depremzedelerle dayanışma amacıyla bağışta bulunmaları için seferber etmede oynadığı rolü takdir etti.

Görüşmelerde Türkiye ile Sri Lanka arasındaki sosyo, ekonomik ve siyasi alanlardaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde Parlamenter Grupların rolü üzerinde durulmuştur.

Çamlı, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı mücadeleyi ve sömürgeleştirme dönemini hatırlatarak, şimdi ülkenin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümünü kutladığını söyledi.

Büyükelçi Dissanayake, Türkiye’nin Tahıl Anlaşması Diplomasisinde oynadığı rolü takdir ederek  yumuşak diplomasi için bir örnek oluşturduğunu belirtti. Büyükelçi ayrıca, Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapma rolünü takdir ederek ve insanların etnik-kültürel farklılıklardan bağımsız olarak birleşmesi, ancak tek bir insan ırkı olarak bir araya gelmesi ve dayanışma göstermesi gerektiğini de hatırlatan Türkiye’nin, desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Büyükelçi ayrıca, Türkiye’nin gıda güvenliğini sağlamaya, ardından sanayileri geliştirmeye ve KOBİ’leri büyütmeye dayalı kalkınma rotasının, Sri Lanka’nın da aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler için iyi örnekler teşkil ettiğini belirtti.

Büyükelçi ayrıca, Sri Lanka ve Türkiye’deki iki kurumun vatandaşları adaletsizlik ve ayrımcılıktan koruma rolüne odaklanmayı teşvik etmek için Ocak 2023’ün başlarında Sri Lanka ve Türkiye Ombudsman ofisleri arasında bir Mutabakat Zaptı imzalandığını hatırlattı.

Ayrıca, Sri Lanka-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 75. Yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümü münasebetiyle Sri Lanka – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Gruplarını temsilen heyetlerin olası karşılıklı ziyaretleri ele alımıştır.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

7 Mart 2023