Tarih: 13.06.2024 - 06:34
Acil Aramalar İçin: 0090 312 427 10 32
Tarih: 13.06.2024 - 09:04
Acil Aramalar İçin:
0090 312 427 10 32

Kültür

Kültür

Bir Bakışta Sri Lanka

Güney Asya’da Hint Okyanusu’nda yer alan tropik ada ülkesi Sri Lanka’nın geçmişi zamanın başlangıcına kadar uzanır. Sri Lanka, Budizm’in orijinal ruhunun hala geliştiği ve doğanın güzelliğinin bol ve bozulmamış kaldığı bir yerdir.

Dünyada çok az yer, çarpıcı manzaraların, el değmemiş kumsalların, büyüleyici kültürel mirasın ve benzersiz deneyimlerin böylesine olağanüstü bir kombinasyonunu bu kadar kompakt bir konumda sunabilir. Sadece 65.610 kilometrelik bir alanda 8 UNESCO Dünya Mirası Alanı, 1.330 kilometrelik sahil şeridi - çoğu bozulmamış plaj - yaban hayatı sergileyen 15 milli park, yaklaşık 500.000 dönüm yemyeşil çay bahçesi, 250 dönüm botanik bahçe, 350 şelale , 25.000 su kütlesi, ve 2.500 yıl öncesine uzanan bir kültür...

Bu ada, bir zamanlar Serendib, Taprobane, Hint Okyanusu’nun İncisi ve Seylan olarak bilinen büyülü oranlarda bir adadır.

Sri Lanka, çok geniş ve zengin bir kültürel çeşitliliğe sahip birkaç ülkeden biridir. Kültürü çok benzersizdir ve bu nedenle Sri Lanka kimliğine katkıda bulunur. Sri Lanka kültürü, 2000 yılı aşkın süredir nesilden nesile aktarılan birçok gelenek ve ritüeli içermektedir. Sri Lanka’nın en belirgin özelliği, başlıca turistik cazibe merkezlerinden biri olan renkli festivalleridir. Din, Sri Lanka kültürünün ve geleneklerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar.

Sri Lanka kültürü, genellikle sanat, mimari, heykeller ve hatta yemek tarzıyla yansıtılır. Bazı insanlar Sri Lanka’nın daha geleneksel bir kültüre sahip olduğunu ve bu kültürün ülkeye hakim olan Budizm, Hinduizm, İslam vb. gibi önde gelen dinlerden etkilendiğini söylerler. Sri Lanka’nın yaşam tarzı alçakgönüllülük ve mutlulukla doludur. Bu durum, Sri Lankalıların doğa gibi hayatta var olan şeyleri takdir etme konusunda çok büyük bir anlayışa sahip olmasının nedenlerinden biridir.

Kültürün ana özelliklerinden biri Hint ve Avrupa etkisine sahip olmasıdır. Sri Lanka kralları çoğu zaman Hintli prenseslerle evlendiğinden, Hint kültürü bu kültüre dahil olmuş, ancak yine de benzersiz Sri Lanka kimliğini korunmuştur. Avrupa etkisi, Hollandalıların ve Portekizlilerin ve son olarak İngilizlerin işgalinin bir sonucudur.

Konukseverlik de bu kültürün öne çıkan özelliklerinden biridir ve Sri Lankalıları dünyadaki dost uluslardan biri yapar.