Tarih: 14.04.2024 - 06:08
Acil Aramalar İçin: 0090 312 427 10 32
Tarih: 14.04.2024 - 08:38
Acil Aramalar İçin:
0090 312 427 10 32

Festivaller

Festivaller

Birçok ırk ve dinden oluşan bir nüfusa sahip olan Sri Lanka, festivalleri ve kutlamaları bol bir ülkedir. Her ay dini veya kültürel öneme sahip bir kutlama olur ve bu durum Sri Lanka’yı en fazla kutlama ve bayram yapan ülkelerden biri yapar.

Nisan ayındaki Sinhala-Tamil Yılbaşı festivali, ülkedeki en önemli kültür festivalidir. Festival, Yeni Yıl’ın başlangıcını ve hasat mevsiminin sonunu işaret eder. Uzun bir tatil ve kokis gibi geleneksel lezzetlerle dolu bir sofra, Yeni Yıl festivalini ülkenin uzun zamandır beklenen festivallerinden biri haline getirir.

Mayıs dolunayı poya günü veya Vesak, Budistlerin Lord Buddha’nın doğuşunu, aydınlanmasını ve vefatını birçok şekilde kutladıkları Sri Lanka’daki en önemli dini kutlamadır. Yılın bu döneminde her dinden Sri Lankalı, Vesak süslemelerinin tadını çıkarmak ve içeceklerin tatlıların, her çeşit yiyeceğin dağıtıldığı yollara düşer.

Ağustos ayında Kandy ve Kataragama’daki Esala festivalleri gerçekleşir. Kataragama Esala Festivali, kendini adayanların Lord Kataragama’ya olan bağlılıklarını göstermek için ateş yürüyüşü yaptıkları çok dinli bir festivaldir. Kandy Esala Perahera veya Dalanda Perahera, dünyanın en büyük kültürel geçit törenidir. Sri Lanka dansının, müziğinin en iyilerini ve ülkedeki evcilleştirilmiş fillerin en güzellerini sergiler.