Tarih: 13.06.2024 - 07:13
Acil Aramalar İçin: 0090 312 427 10 32
Tarih: 13.06.2024 - 09:43
Acil Aramalar İçin:
0090 312 427 10 32

Sri Lanka’da Evlenmek

Sri Lanka’da Evlenmek

Sri Lanka’da Evlenmek (Yabancı Uyruklular İçin)

Sri Lanka Hükümeti, yabancı uyruklu kişilerin Sri Lanka’da evlilik töreni ve kayıt düzenlemesine izin verir. Bu bağlamda, lütfen başvuru sahibinin aşağıda listelenen belgelere sahip olmasını sağlayın.

Sri Lanka’daki Yabancı Uyrukluların Evliliklerinin Tescili için yasal gereklilikler oldukça yalındır. Başvuru sahibinin, evliliğinizin gerçekleşeceği bölgenin Bölüm / İlçe Kayıt Memurluğuna aşağıdaki belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir.

 • Evlenmek isteyen çiftin pasaportları
 • Evlenmek isteyen çiftin doğum belgeleri
 • Aşağıdaki belgeler, evlilik partnerlerinin ait olduğu veya ilgili akredite ülkenin ilgili Yabancılar Bürosu tarafından onaylanmalı ve ilgili Sri Lanka Misyonu tarafından resmileştirilmelidir.
 1. Evlenmemiş sertifikası veya beyanı
 2. Dullar - Boşanma Belgesi ve Evlenebilir Belgesi
 3. Dul kaldıysanız, vefat eden eşinizin Ölüm Belgesi, önceki evlilik cüzdanınız ve Evlenebilir Belgesi
 4. Adınızı değiştirdiyseniz, ilgili ilan (Kızlık soyadlarına geri dönen boşanmışlar dahil)
 5.  Evlenmemiş sertifikası / Evlenebilir Belgesi: - Kim olduğunuzu ve mevcut durumunuzu (evli olmayan / evlenebilir ) teyit etmek için bir avukat tarafından imzalanmış bir beyan / yasal beyan. Farklı ülkelerde yaşanmış olan süreler için İlgili Dışişleri Bakanlığı ve o ülke için akredite edilmiş Sri Lankan Misyonu tarafından onaylanmış ayrı beyanlar.
 6. Türkiye / Gürcistan / Ukrayna’da yaşayan diğer vatandaşlar için, belge Türkiye’deki ilgili Diplomatik Misyonu tarafından onaylanmalıdır.
 7. Sri Lanka’ya seyahat etmek için geçerli vize

Evlenmek için Sri Lanka’yı ziyaret etmenin yanı sıra, başvuru sahipleri turist vizesi alacaklardır

 GEREKSİNİMLER

 • Usulünce doldurulmuş ETA Turist Vizesi başvuru formu
 • Kullanılmamış iki vize sayfası olan pasaport (Geçerlilik süresi Sri Lanka’ya geldiğiniz tarihten itibaren en az altı ay olmalıdır)
 • Pasaport Kopyası (Veri sayfası / Fotoğraf sayfası)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş pasaport boyutunda iki yeni fotoğraf.
 • İlgili vize ücreti

Başvuru sahibi, yukarıdakileri şahsen teslim edebilir veya posta yoluyla gönderebilir (özel teslimat). Pasaportunuzu posta yoluyla iade etmemizi istiyorsanız, lütfen kendi adresinizin yazılı olduğu özel teslimat mühürlü bir zarf ekleyin.

LÜTFEN DİKKAT: Evlilik cüzdanınızı bir yıl içinde Sri Lanka Dışişleri Bakanlığının Colombo’daki Konsolosluk İşleri Bölümü’nden (2. Kat, Ceylinco Binası, Janadhipathi Mawatha ve Colombo 01) onaylatmalı ve bu Misyon tarafından karşı onayı almalısınız. Eğer sertifika Sinhala / Tamil dilinde verilmişse, Resmi İngilizce tercümesini Genel Kayıt Ofisi’nden (www.rgdept.lk) edinebilir ve bunun yanı sıra Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı ve bu Misyon tarafından onaylatabilirsiniz. Ancak o zaman evlilik cüzdanınız Sri Lanka dışındaki yetkililere ibraz etmek için geçerli olacaktır.