Dışişleri Bakanlığı’nın yeni Sekreteri Aruni Wijewardane, 23 Mayıs 2022 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı. 20 Mayıs 2022 tarihinden geçerli olmak üzere Sekreter olarak atandı.

Dışişleri Bakanı Wijewardane, göreve başladıktan sonra sade bir törenle bakanlık kurmaylarına hitap etti.

Sri Lanka Dış Hizmetlerinin bir üyesi olan Dışişleri Bakanı Wijewardane, Dış Hizmette 34 yıldır ve Colombo’daki Dışişleri Bakanlığı’nda, denizaşırı Sri Lanka Misyonlarında ve uluslararası kuruluşlarda birçok görevde bulunmuştur. Yurtdışı hizmeti, Cenevre’deki BM’deki Sri Lanka Daimi Misyonu, Malezya’daki Sri Lanka Yüksek Komisyonu ve Filipinler’deki Sri Lanka Büyükelçiliği’ni içeriyor. Ayrıca Sri Lanka’nın Avusturya Büyükelçisi ve Viyana’daki BM Kuruluşlarının Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan geçici olarak atanan Aruni Wijewardane, Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) politika oluşturma organlarının Sekreterliği Direktörü olarak da görev yaptı.

Dışişleri Bakanı Wijewardane, İngiliz Chevening Burslusu olduğu Birleşik Krallık Cambridge Üniversitesi’nden MPhil derecesine, Kolombo Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine ve Batı Avustralya Üniversitesi’nden lisans derecesine sahiptir.

Evli ve iki çocuk annesidir.