Büyükelçi M. Rizvi Hassen, Sri Lanka kültürünün geliştirilmesi ve Türkiye’deki üniversiteler ile mevcut etkileşim ve alışverişlerin geliştirilmesi amacıyla başlatılan proje doğrultusunda, Sri Lanka davulu "Yak Beraya" ve ayrıca "Silambu" muzik aletlerini bir toren ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi’ne teslim etti.  

Rengarenk bir kültürel etkinliğin de yer aldığı devir teslim töreni için düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suayip Özdemir, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, müzenin kurucusu Sayın İbrahim  Alioğlu,  Devlet Konservatuarı Küratörü ve Okul Müdürü Assoc. Dr. Çağhan Adar katıldı.

Büyükelçi yaptığı konuşmada, üniversitenin Türk öğrencilere zengin Sri Lanka kültürü hakkında bir fikir veren Sri Lanka müzik aletlerini sergileme fırsatını takdir etti. Büyükelçi ayrıca öğrencileri Sri Lanka’yı ziyaret etmeye ve müzik de dahil olmak üzere Sri Lanka’nın performans sanatlarını keşfetmeye davet etti.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş Büyükelçiliğin girişimini takdir etti ve öğrenciler ile Misyon arasındaki bağlantıyı güçlendirdi.

Devlet Konservatuarı öğrencilerinden birinin çaldığı Sri Lanka Davulu "Yak Beraya", dinleyicilerin beğeni ve takdirini topladı. Bu, Sri Lanka’ya özgü özgün bir müzik aletinin bir Türk müzesine veya üniversiteye ilk kez teslim edilmesi olacak.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Müzik Aletleri Müzesi 30 Eylül 2013’te kurulmuş olup, dünyanın dört bir yanından gelen yerli müzik aletleri müzede sergilenmektedir. Büyükelçi Rizvi Hassen, Rektörün davetlisi olarak müzeyi bir önceki ziyaretinde, Sri Lanka yerli davullarının eksikliğini fark edip, müzeye Sri Lanka davulu sağlama sözü vermisti.

30 Mayıs 2022

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara