Antalya’daki  Sri Lanka ülke gününde, ekonomik işbirliği için çok yönlü olasılıklar vurgulandı

 

Türkiye’deki Sri Lanka Büyükelçiliği, geçtiğimiz günlerde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Türkiye’nin Antalya kentindeki Oda binasında bölgedeki iş çevrelerine yönelik olarak Sri Lanka’nın turizm, ticaret ve yatırım alanlarındaki iş birliği fırsatlarını iş dünyasına sunmak üzere bir “Sri Lanka Günü” düzenledi.

 

Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, “Sri Lanka Günü”nü düzenlediği için Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ederken, mevcut ticaret rakamlarının iki ülke arasındaki tarihi ve uzun süreli ilişkilere ve ikili ticareti artırma konusunda var olan muazzam potansiyeli yansıtmadığından hareketle Sri Lanka ile Türkiye arasındaki ikili ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemini vurguladı.

 

Büyükelçi, 27 Aralık 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubu sunumunda, Cumhurbaşkanı’nın 2023 için ikili ticaretin 500 milyon ABD dolarına çıkarılmasını dilediğini ve kendisinin Sri Lanka ve Türkiye Büyükelçiliklerinin ilgili başkentlerde yapacağı çalışmalarla bunun gerçekten ulaşılabilir bir hedef olduğuna inancını ifade ettiğini hatırlatmıştır. Antalya’da düzenlenen Sri Lanka Günü’nün gerçekten de bu hedefe yönelik bir katkı olduğunun altını çizmiştir.

 

Açılış konuşmasını yapan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar, Antalya’da ekonomik büyümenin lokomotifinin turizm ve tarım olduğunu vurguladı. Bahar ‘’Küresel bir turizm destinasyonu olan ve Türkiye’nin tarımsal üretim başkenti kabul edilen Antalya’da, ülkenin toplam sera üretiminin yüzde 50’si Antalya’da gerçekleştiriliyor" dedi. Antalya bölgesinin güçlü yönleri arasında gıda ve bitki tohumları, gübre, inşaat malzemeleri, plastik, mobilya, lüks yat ve tekne üretimi, mermer ve medikal turizm olduğunun altı çizildi.

 

Başkan Bahar, bu etkinliğin, gelecekte Sri Lanka ile Antalya bölgesi arasında karşılıklı yarar sağlayan ticaret ve yatırım işbirliğini artırmak için potansiyel sektörlerin belirlenmesi de dahil olmak üzere, Antalya bölgesinde yerleşik şirketlerin Sri Lanka ile iş işbirliklerini genişletmek için ilk elden bilgi edinmeleri açısından çok önemli olduğunu ifade etmiştir.

 

Etkinlikte Sri Lanka Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Bayan Thavishya Mullegamgoda, Sri Lanka’daki ticaret, yatırım ve turizm fırsatları hakkında ayrıntılı bir sunum yapmıştır. Sunum, çay, baharatlar, esansiyel yağlar, spa ürünleri, hindistancevizi bazlı ürünler, kokopit, konserve/paketlenmiş yiyecek ve içecekler gibi Sri Lanka’nın ihracata yönelik ürün çeşitlerini içeren Sri Lanka’nın genel bir tanıtımını içermiştir. Sunumda ayrıca sağlık turizmi, eko-turizm vb. gibi turizmde işbirliği potansiyeli vurgulanmış, Sri Lanka’nın konaklama sektörü ve sürdürülebilir turizmde sahip olduğu uzmanlığın yanı sıra tarım üretimi, yatlar ve tekne yapımı, gıda işleme, bilişim sektörü yatırımları için potansiyel işbirlikleri, mücevherat, inşaat, enerji sektörü, geliştirme projeleri vb. konuları ele alınmıştır.

 

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, Antalya bölgesindeki şirketleri ürün tedarik etmek, ticaret ağlarını genişletmek, yatırım yapmak veya ortak girişimler kurmaya hazır olduklarında veya doğal olarak tatil için bir sonraki turistik destinasyonlarını seçtiklerinde Sri Lanka’da var olan potansiyeli incelemeye davet etmiştir.

 

Ayrıca katılımcılar, ikili ticareti ve yatırımları karşılıklı fayda sağlayacak şekilde artırma fırsatlarını deneyimlemek ve ülke hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sri Lanka’ya bir iş heyetine katılmaya davet edilmiştir.

 

Ülke günü seminerine tarım, turizm, çay, baharat, hindistan cevizi ürünleri, kokopit, kuru meyveler, lokum, mühendislik ürünleri, inşaat ürünleri, çiçekçilik, mobilya, tekstil, gıda ürünleri ve bilişim hizmetleri gibi sektörleri kapsayan Antalya bölgesindeki potansiyel Türk ithalatçıları, distribütörleri, üreticileri, ihracatçıları, yatırımcıları katılım göstermiştir. Etkinlikte Sri Lanka’nın Antalya Fahri Konsolosu Ali Kamburoğlu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş da seçkin konuklar arasında yer almışlardır.

 

Etkinlikte Seylan çayı, baharatlar, tarçın bazlı ürünler, hindistancevizi bazlı gıda maddeleri, bitkisel ürünler, el dokumaları/yaşam tarzı ürünleri, hindistan cevizi suyu içeceği gibi Sri Lanka ürünleri de Büyükelçilik tarafından sergilenmiştir.

 

Networking görüşmeleri sırasında katılımcılar, Türk lokumu ile birlikte Seylan çayı ve Sri Lanka zencefilli bisküvilerinin tadını çıkarma fırsatı bulmuşlardır. Katılımcılara saf Seylan tarçını çubukları ile Seylan tarçını, Seylan çayı hakkında bilgiler içeren ve turizm konulu broşürler de dağıtılmıştır.