Sri Lanka’nın Gürcistan Tiflis Fahri Konsolosluğu, 20 Haziran 2022 tarihinde Tiflis’te Gürcistan’a akredite olan Sri Lanka Büyükelçisi M. Rizvi Hassen, Gürcistan parlamento üyeleri, Bakanlık yetkililerinin katılımıyla renkli bir törenle resmen açıldı. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Diplomatik Kolordu temsilcileri, ticaret odaları, seyahat ve iş dünyası temsilcileri ve Gürcistan’da yaşayan ve okuyan Sri Lankalılar etkinliğe katıldı.

Etkinlik sırasında Büyükelçi, mazbatasını Tiflis Fahri Konsolosu Bayan Nino Makhviladze’ye teslim etti.

Açılışta konuşan Büyükelçi, Gürcistan ile Sri Lanka arasındaki 30 yıllık diplomatik ilişkiler boyunca, iki dost ülke arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğini söyledi. Büyükelçi, Sri Lanka’nın Sri Lanka ile Gürcistan arasında ekonomi, kültür ve eğitim alanlarında daha fazla işbirliğini teşvik etmek istediğini belirtti. Büyükelçi ayrıca ihracat ürünlerinin çeşitlendirilmesine ve iki ülke potansiyelinin maksimum düzeyde kullanılmasına vurgu yaptı. Ayrıca Fahri Konsolosluk ofisinin Gürcistan iş dünyasını Sri Lanka iş dünyası ile buluşturmak için çalışacağını belirtti.

Etkinlikte konuşan Gürcistan Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi, Asya ve Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Alexander Nalbandov da Gürcistan ve Sri Lanka arasındaki güçlü bağların iki ülke arasındaki temasları güçlendirmek için fayda sağlaması gerektiğini belirtti ve şunları söyledi: Gürcistan Hükümeti, Sri Lanka’ya her zaman insani yardım sağlamaya hazırdır.

Bayan Nino Makhviladze, konuşmaları sırasında, Sri Lanka’ya yeni ticaret fırsatları ve yatırımları çekmek için Gürcistan’da Sri Lanka’yı tanıtma konusundaki kararlılığını anlattı. Bayan Makhviladze ayrıca Gürcistan’da okuyan Sri Lankalı öğrencilere yardım etmek için hazır olacağını da belirtti.

Büyükelçi, Sri Lanka’nın Tiflis Fahri Konsolosluğu ofisinin açılışının ardından Gürcistan Parlamentosu’ndaki Gürcistan - Sri Lanka Parlamento Grubu Başkanı Sayın Levan Karumidze’ye de nezaket ziyaretinde bulundu. Büyükelçi, bölgedeki son gelişmeler ve Sri Lanka ile Gürcistan arasındaki ikili işbirliğinin geliştirilmesi hakkında görüş alışverişinde bulundu. İki ülke parlamentoları arasında gelecekteki etkileşimler de tartışıldı. Büyükelçi ayrıca karşılıklı çıkarları görüşmek üzere Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmelere Sri Lanka’nın Gürcistan Fahri Konsolosu Nino Makhviladze de Büyükelçi ile katıldı.

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

23 Haziran 2022