Türkiye Hükümeti, Sri Lanka’daki hastanelerin acil ihtiyacı olan 1 milyon ABD doları değerinde acil ilaç ve diğer tıbbi malzeme bağışladı. Filgasstrin enjeksiyonunu içeren ilk parti hava yoluyla Sri Lanka’ya gönderildi ve 14 Ağustos 2022’de Sri Lanka Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından alındı.

Büyükelçi M.Rizvi Hassen, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye-Sri Lanka Parlamenterler Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Hamdi Çamlı ile 17 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı görüşmede, Sri Lanka Hükümetine ve halkına yapılan cömert bağış ve dayanışma için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne teşekkür ve şükranlarını sundu.

Diğer ilaç ve tıbbi malzemelerin bulunduğu iki konteyner 17 Ağustos 2022’de Türkiye İzmit Limanı’ndan ayrıldı ve Eylül 2022’nin ortasında Kolombo Limanı’na ulaşması bekleniyor.

Türkiye-Sri Lanka Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Hamdi Çamlı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile Mayıs 2022’de yapılan görüşmede Büyükelçi Hassen’in talebi üzerine Türkiye’deki durum hakkında bilgi verdi. Sri Lanka, Sri Lanka’nın sağlık sektörüne yardım etmeyi düşünmeyi talep etti. Akabinde Türkiye Sağlık Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile tıbbi sevkıyatın sevk edilmesini hızlandırdı.

 

19 Ağustos 2022

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara