Sri Lanka Devlet Başkanını ve Hükümetini temsilen, Sri Lanka Meclis Başkanı Sayın Mahinda Yapa Abeywardana, 28 Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kullanılan oyların yaklaşık %52,2’si ile yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Türk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama töreni için 3 Haziran 2023 tarihinde Ankara’ya geldi.

20 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonraki 5 yıllık görevine 3 Haziran itibarıyla başlamıştır.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde düzenlenen göreve başlama törenine 19 Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları, 13 Başbakan, Başbakan Yardımcıları, Meclis Başkanları, Bakanlar, Uluslararası Kuruluşların Başkanları, eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar da dahil olmak üzere 78 ülkeden üst düzey yetkililer katıldı. Bangladeş Devlet Başkanı, Venezuela Devlet Başkanı, Maldivler Devlet Başkanı Yardımcısı, Pakistan Başbakanı, Kamboçya Başbakan Yardımcısı, Rusya Federasyonu Duma Başkanı, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı, NATO Dışişleri Genel Sekreteri ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri de yabancı ileri gelenler arasındaydı. Diğer birçok ülke, Ankara merkezli diplomatik misyonlar tarafından temsil edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, 100 yıl önce Cumhuriyetin kuruluşuna atıfta bulunarak, "Milli mücadelesini bir asır önce Cumhuriyetin kurulmasıyla tamamlayan milletimiz, Cumhuriyetin ikinci asrını da Türkiye Yüzyılı ile taçlandıracaktır." dedi.

Daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından Çankaya Köşkü’nde yabancı devlet adamları ve diğer katılımcılara bir akşam yemeği verildi.

Meclis Başkanı anılan yemekte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamlayarak yeniden seçilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Ranil Wickremasinghe, Sri Lanka Hükümeti ve halkı tarafından gönderilen tebrikleri iletme fırsatı bulmuştur.

Bir gün öncesinde ise, TBMM milletvekillerinin belirlenmesi için 14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerin sonuçlarına göre milletvekilleri TBMM’de yemin etmişlerdir.

Sayın Yapa Abeygunawardana ve heyeti bugün, 5 Haziran 2023’de, Sri Lanka’ya dönmüşlerdir.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

5 Haziran 2023