Medya Bülteni

Büyükelçi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, 21 Mart 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Bakan, Sri Lanka Büyükelçiliği’nin diplomatlar arasında depremzedelere bağış yapma girişimine öncülük etme rolünü ve Sri Lanka hükümeti ve halkının deprem sonrasında Türkiye’yi desteklemek için gösterdiği çabaları takdir etmiştir. 

Bakan Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Ali Sabry ile Yeni Delhi’de gerçekleştirdiği yakın görüşmeyi de hatırlattı.

Büyükelçi Dissanayake, Türkiye’nin Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını, Sri Lanka’nın bağımsızlığının 75. yılını ve diplomatik ilişkilerin 75. yılını kutladığı 2023 yılının önemi ve deprem nedeniyle yılın ikinci yarısına ertelenen bazı anma etkinlikleri hakkında Bakana bilgi verdi. 

Ertelenen Antalya Diplomasi Forumu’nun önemi ve bekleyen ikili anlaşmaların tamamlanmasına yönelik süreçler de ele alındı. Büyükelçi ayrıca, bir gün önce IMF Yürütme Kurulu tarafından onaylanan Uluslararası Para Fonu (IMF) Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) hakkında Bakan’a bilgi verdi.

Sri Lanka Büyükelçiliği
Ankara
22 Mart 2023