General Sir John Kotelawala Savunma Üniversitesi (KDU) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Akademisi (TAI) arasında işbirlikleri kurmak amacıyla Sri Lanka General Sir John Kotelawala Savunma Üniversitesi (KDU) Rektör Yardımcısı Tümgeneral Milinda Peiris ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Akademisi Başkanı Prof. Ahmet Pınarbaşı’nın katılımlarıyla 14.02.2022 tarihinde verimli bir sanal toplantı gerçekleştirildi. Toplantı, General G.D.H. Kamal Gunaratne’nin, 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) 2021’e katılmak üzere Türkiye’ye son ziyareti, IDEF Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) standını ziyareti,  TAI Başkanı Prof. Rafet Bozdoğan ve TAI CEO’su ile olan verimli görüşmelerini takiben takiben gerçekleştirildi.

 KDU Rektör Yardımcısı Tümgeneral Milinda Peiris, yaptığı konuşmada, TAI’nin gücüne dikkat çekti ve öğrenci değişimleri, akademik değişimler, endüstriyel eğitim fırsatları, TAI’ye ve KDU’ye çalışma ziyaretleri konularında temas kurmaya istekli olduklarını ifade etti.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii hakkında bilgi vererek, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin olası işbirlikleri konusunda çalışmalara hazır olduğunu ve bu görüşmelerin yakında başlayacağını belirtti.

Açılış konuşmaları sırasında Büyükelçi Rizvi Hassen, TAI ve KDU arasında temas kurmanın önemini vurguladı.

Ayrıca, iki taraf bir Mutabakat Zaptı imzalama olasılıklarını görüştü.

KDU’nun üst düzey akademik personeli ve TAI’nin üst düzey yetkilileri toplantıya katılarak işbirlikleri konusundaki uzmanlıklarını paylaştı.

 

14.02.2022

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara