Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği 5 Kasım 2021 tarihinde Antalya’da popüler Antalya Beach Park’ta yer alan “My Asia Restaurant”ta Sri Lanka’yı tanıtmak için Sri Lanka tadım etkinliği olan “Sri Lanka’nın Tadı”nı düzenledi. Türkiye-Sri Lanka Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi Abdurrahman Başkan (Antalya Milletvekili), etkinliğin açılışını Büyükelçi M. Rizvi Hassen, MHP İl Başkanı Hilmi Durgun ve Sri Lanka Antalya Fahri Konsolosu Ali Kamburoğlu ile birlikte yaptı.

My Asia Restaurant’ın yönetici şefi Sayın Sahan Moratuwage ve önde gelen Türk Şef Mustafa Erol, Sri Lanka’nın popüler yemeklerinden “Lumprice, Hoppers, Kottu Roti & Watalappan” pişirme gösterisiyle konukları büyüledi.

Törende konuşan onur konuğu Abdurrahman Başkan, dost bir ülkenin kültürünü anlamanın yemeğini deneyimlemekle başladığını söyledi. Büyükelçiliğin Sri Lanka mutfağını Türkiye’de tanıtma çabasının, övgüye değer bir davranış olduğunu da sözlerine ekledi. Seylan çayı hakkında ise Baskan, “Sri Lanka denilince hepimizin aklına, çocukluğumuzdan bildiğimiz Seylan Çayı geliyor” dedi.

Davetliler, etkinlikte sergilenen Sri Lankalı “Siddhalepa Ayurveda ve Spa ürünlerinin benzersizliğine tanık olma fırsatı buldular. Sri Lankalı Ayurveda doktoru Sethsiri Wijesinghe, Sri Lanka’nın geleneksel Ayurveda tedavi yöntemlerinin faydaları ve yerel bitkilerden yapılan geleneksel ilaçların etkileri hakkında bir sunum yaptı.

Çok sayıda basın mensubu, iş insanı ve otelcinin katıldığı yemekte “Saf Seylan Çayı” ikram edildi.

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

09.11.2021