Bağımsızlık Günü Kutlamaları’nın 68. yıldönümü, Ankara’da iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir.

Sn. Rauff Hakeem’in onur konuğu olarak katıldığı Bayrak Töreni 4 Şubat 2016 sabahında Büyükelçilik binasında gerçekleştirilmiştir.

Sri Lanka bayrağı, Ekselansları Büyükelçi tarafından Magul Bera’nın çalınmasının ardından göndere çekilmiş ve töreni arka planda Jayamangala Gatha çalınırken geleneksel yağ lambasının aydınlatılması izlemiştir.

Ekselansları Sri Lanka Cumhurbaşkanı’nın Ulusal Gün konuşmasının dinlenmesinin ardından Büyükelçi konukları selamlayarak ulusal birlik vurgusu yapmış ve törende Sri Lanka Ulusal Marşının her iki resmi dilde de seslendirilmesinin Hükümetin sürdürülebilir barış ve uzlaşmaya verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade etmiştir.

Konuklara, Sinhala, Tamil ve Müslüman toplumları olmak üzere Sri Lanka’yı oluşturan üç ana topluluğun mutfak kültürlerini temsil eden bir dizi geleneksel tatlı ve mezeler ikram edilmiştir.

Ayrıca 6 Şubat 2017 akşamında Büyükelçilik binasında düzenlenen resepsiyona diplomatlar, iş dünyasından temsilciler ve akademisyenler, bürokratlar, politikacılar ve gazeteciler dahil olmak üzere Türk toplumunun önemli bir kesitini temsil eden yaklaşık 300 konuk katılmıştır.