Büyükelçilik, TESİYAP (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği) Genel Sekreteri Sn. Burhan Gün ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sn. Muhammet Faruk Bayram, Sri Lanka Ulusal Film Şirketi (NFC) Genel Müdür Yardımcısı Bay Madhura Wanigasekara, Sri Lanka Film Yapımcıları Birliği Başkanı Bay Rasitha Jinasera ve Sri Lanka’nın Önde Gelen Film Yapımcılarının katılımıyla, ikili alışverişleri geliştirmek, film endüstrilerini tanıtmak ve geliştirmek amacıyla bir sanal toplantı düzenledi.
Görüşme sırasında Büyükelçi M.R. Hassen, Sri Lanka ve Türkiye’nin film endüstrilerini tanıtmanın ve geliştirmenin önemini vurguladı. TESİYAP Genel Sekreteri Burhan Gün, Türkiye’nin sinema alanında Sri Lanka ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu vurgulayarak, ilişkilerin güçlendirilmesi için TESİYAP ile Sri Lanka NFC arasında bir anlaşma yapılmasını önerdi.
Sri Lanka Film Yapımcıları Birliği ve TESİYAP, iki ülke sinema endüstrisini anlamak ve Sri Lankalı genç oyuncu ve yapımcılara senaryo yazarlığı, oyunculuk alanında akademik destek sağlamak amaçlarıyla her iki ülkede de Sri Lanka ve Türkiye film festivaline ev sahipliği yapmayı kabul etti. İlk adım olarak NFC, önümüzdeki yılın başlarında Türk film festivaline Kolombo’da ev sahipliği yapmayı kabul etti. TESİYAP ise sektördeki Sri Lankalı profesyonellerin Türkiye’ye ziyaretlerini düzenleyeceğini bildirdi.