Büyükelçi MR Hassen, Sri Lanka-Türkiye ilişkileri üzerine yaptığı konuşmada, “Türkiye ile Sri Lanka arasında üst düzey etkileşimler ve düzenli insan temasları, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin ve ekonomik faaliyetleri geliştirmenin yoludur” dedi. Büyükelçi MR Hassen 29 Mart 2022 tarihinde Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından düzenlenen “Sri Lanka-Turkiye Relations in Turkiye’s Asia Anew Initiative” sempozyumunda konuşmacı olarak davet edildi.

Büyükelçi M.R. Hassen, Sri Lanka ve Türkiye arasındaki mevcut diplomatik ilişkileri, iki ülke arasındaki mevcut projeleri detaylandırdı ve iki ülkenin yararına potansiyel fırsatları keşfetmenin önemini vurguladı.

Sempozyuma online olarak katılan genç akademisyen ve tarihçi Dr. Zameer Careem, Sri Lanka ile Türkiye arasındaki tarihsel ilişkilere ilişkin ayrıntılı bir sunum yaptı ve Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sri Lanka ile yaşanan önemli olaylara dikkat çekti.

Sri Lanka ile ilgili konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Odabaş, Seylan çayının saflığını ve eşsiz tadını övdü. Ayrıca, Üniversitenin gelecekte Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ikili ilişkiler hakkında öğrencileri aydınlatmak için Büyükelçilik ile ilişki kurmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Soru-cevap bölümü ile devam eden oturumun ardından konuklara saf Seylan çayı ikram edildi ve konuklar Sri Lanka Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Sri Lanka fotoğraf sergisini dolaştı.

Büyükelçi, ziyaretinin başında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ankaralı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Odabaş başkanlığındaki akademik personel tarafından karşılandı. Dr. Omair Anas üniversite ve üniversitenin fakülteleri hakkında detaylı bilgi verdi.

Konferansa Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 100 öğrenci, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyeleri ve Büyükelçilik çalışanları katıldı.

 

29.03.2022

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara