Büyükelçilik, 24 Mart 2022 tarihinde Ostim Teknik Üniversitesi tarafından her yıl düzenlenen bir etkinlik olan “Uluslararası Kültür Günü”ne katıldı. Büyükelçilik bu etkinliğe ilk kez çay, baharat, kokonat  bazlı ürünler, el sanatları ve batik başta olmak üzere Sri Lanka ürünlerini sergilemek için katıldı. “Uluslararası Kültür Günü” etkinliğine yan etkinlik olarak düzenlenen “Uluslararası Kültürler” konulu sempozyumun ana konuşmacılarından biri Büyükelçi M. Rizvi Hassen oldu.

 

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, İsviçre ve Kırgızistan’ın büyükelçilikleri de etkinliğe özel olarak davet edildi.

 

Büyükelçi M. Rizvi Hassen konuşmasında Sri Lanka tarihi ve iki kardeş ülke arasındaki Sri Lanka - Türkiye ilişkileri hakkında bilgi verdi. Kültürlerin anlaşılmasının toplumlar ve ülkeler arasındaki mevcut bağlayıcı ilişkileri her zaman artıracağını ve bunun karşılığında ticari ve ekonomik faaliyetleri artıracağını da sözlerine ekledi.

 

Sri Lanka standında öğrencilere, öğretim görevlilerine ve yabancı konuklara Seylan çayı ve Sri Lanka lezzetleri ikram edildi.

 

Yabancı diplomatları ve konukları karşılayan Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Sri Lanka’nın etkinliğe katılımını takdirle karşıladı.

 

Ostim Teknik Üniversitesi, 2017 yılında kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin üç fakültesi, bir yabancı diller okulu ve iki enstitüsü bulunmaktadır.

 

 

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

 

Ankara

 

30.03.2022