Okçular Vakfı tarafından 24-25 Ağustos 2021 tarihlerinde Bitlis ili Ahlat Millet Bahçesi’nde düzenlenen MS 1071 Malazgirt Zaferi 950. Yılı kutlamalarına Sri Lanka Büyükelçiliği ilk kez katıldı. Ahlat Millet Bahçesinde Sri Lanka çadırı davet edilen 10 ülke arasından en çok ilgi çeken çadır oldu.
 
Büyükelçinin daveti üzerine Sri Lanka çadırını ziyaret eden Emine Erdoğan, Sri Lanka çadırında sergilenen Kokis, Mun Kewum ve Kiri Aluwa gibi Sri Lanka geleneksel lezzetlerini tattı. First Lady ayrıca bir fincan ’Saf Seylan Çayı’ içti, baharatlara ve Sri Lanka çadırında sergilenen geleneksel batik sareelere yoğun ilgi gösterdi.
 
Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve Ahlat Belediye Başkanı A.Mumtaz Çoban da çadırı ziyaret etti. Vali Çağatay, Sri Lanka’nın etkinliğe katılımı, Türkiye ile dayanışması ve tarihi Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan Malazgirt Zaferi’ni paylaştığı için teşekkürlerini ve takdirlerini dile getirdi.
 
Malazgirt zaferi Türk milletinin bu topraklardaki yaklaşık 1000 yıllık  varlığının başlangıcı olmuştur. Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, padişahın ordusundan dört kat daha büyük olan Bizans ordusuna karşı kesin zaferi ile 1071 yılında Anadolu’nun kapılarını Türk Milletine açmıştır. Anadolu’daki Türk varlığı Malazgirt ve Anadolu Zaferi ile kabul edilmiştir ve Türk yurdu haline gelmiştir.