Sri Lanka’nın Bursa Türkiye Fahri Konsolosluğu, 25 Eylül 2021 tarihinde, Büyükelçi M. Rizvi Hassen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Başkanı Efkan Ala, Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa milletvekilleri ve Bursa Valiliği yetkililerinin katılımlarıyla açıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Hassen, tarihi Bursa şehrinde Fahri Konsolosluğun açılmasının Türkiye ile Sri Lanka arasında halihazırda var olan dostluk ve kardeşlik ilişkilerini daha da güçlendireceğini söyledi. Bursa, nüfus bakımından Türkiye’nin 4., ekonomik olarak da 2. en büyük şehridir ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun imparatorluğunu kurduğu ve zenginleştiği bölge olarak kabul edilir. Büyükelçi, Atama Mazbatasını Bursa Fahri Konsolosu Sn. Ahmet Yıldız’a resmen devretti. Sayın Yıldız konuşmaları sırasında, Sri Lanka’ya yeni ticaret fırsatları, turizm ve yatırım çekmek için ve Sri Lanka’yı Bursa’da tanıtma konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Toplantıda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Efkan Ala, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı da konuşma yaptı.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği, Ankara

27.09.2021