Sri Lanka’nın Antalya Fahri Konsolosluğu, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi M.Rizvi Hassen, Antalya ili milletvekilleri, Antalya bölge ve ilçe belediye başkanları, Antalya Valiliği, iş odalarının temsilcileri ve hükümet yetkililerinin katılımlarıyla 6 Kasım 2021 tarihinde Antalya, Alanya’da düzenlenen resmi törenle açıldı

Törenin baş konuğu olarak konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sri Lanka ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün güçlendiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin iki ülke arasında ekonomi, kültür ve eğitim alanlarında işbirliğini geliştirmek istediğini açıkladı. Bakan ayrıca ihracat ürünlerinin çeşitlendirilmesine ve iki ülke potansiyelinin tam olarak kullanılmasına vurgu yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Sri Lanka arasındaki tarihi ilişkileri de hatırlattı.

Büyükelçi yaptığı konuşmada, Antalya’nın turizm merkezi Sri Lanka’da Fahri Konsolosluk açarak hedefinin ticaret, yatırım, turizm ve kültürel ilişkileri artırmak ve Antalya ilinde henüz keşfedilmemiş fırsatları keşfetmek olduğunu söyledi. Ayrıca Fahri Konsolosluk’un Sri Lanka ve Türkiye’deki iş dünyalarını birbirine bağlamak için çalışacağını da belirtti.

Büyükelçi, atanan Alanya Fahri Konsolosu Sn. Ali Kamburoğlu’na mazbatasını teslim etti.

Kamburoğlu konuşmaları sırasında, Sri Lanka’nın ticari ve yatırım fırsatlarını tanıtmak için Antalya’da çalışacağını belirtti.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mehmet Şahin de törende bir konuşma yaptı ve yakında Sri Lanka’yı ziyaret edecek bir ticaret heyetine liderlik etme arzusunu dile getirdi.

                                              

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara