Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi M.R. Hassen, Misyonun ilişkiler kurabileceği ve ticaret, yatırım ve turizm bağlantılarını geliştirebileceği alanları/sektörleri keşfetmek için Muğla’yı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Büyükelçi, Muğla Valisi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, önde gelen iş adamları ile bir araya geldi.

Vali, Orhan Tavli ve Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile yapılan görüşmelerde Muğla bölgesinden , ’kardeş şehir’ programı için Sri Lanka eyaleti ile bağlantı kurma olasılığını görüştü. Ayrıca, özellikle balıkçılık, tarım ve madencilik sektörlerinde turizm ve ticaret işbirliğini geliştirmek için temaslar kurmaya büyük ilgi gösterdiler. Eko-turizm tanıtımı ve sürdürülebilir turizmle ilgili projeler hakkında bilgi paylaşımı için Sri Lanka ile bağlantı kurmaya ilgi gösterdiler.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti, Sri Lanka’daki ticaret odaları ile bağlantıların kurulması ve aralarında sanal bir toplantı düzenlenmesi konularına odaklandı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mustafa Ercan ve üyeler de karara mutabık kaldılar.

Muğla, eko-turizm, tarım, mermer taş madenciliği, balıkçılık ve su kaynakları endüstrileri başta olmak üzere turizme oldukça bağımlı bir bölgedir.

Büyükelçi görüşmelerinde Sri Lanka’nın yatırım ortamı hakkında bilgi  ve teşvikler konusunda Büyükelçiliğin yardımının garantisini verdi.

Büyükelçi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ile de görüştü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 44.607 öğrencisi, 1608 öğretim üyesi ve 827 idari personeli ile Muğla ilindeki tek Devlet Üniversitesi’dir. Büyükelçi ve Rektör, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Sri Lanka’daki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları ve ortak araştırma projeleri bağlamında iş birliğini görüştü.

01.11.2021

Ankara