Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçiliği geçen yıl Sri Lanka Ulusal Gençlik Dans Topluluğu’nun katılımıyla Türkiye’de kültürel bir şölen düzenlemiş olup etkinlik aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir ;

Sri Lanka, EXPO 2016’daki katılımcı ülkelerden olup ve Sri Lanka Günü 29 Mayıs 2016 tarihinde Antalya EXPO’da kutlanmıştır.

Açılış töreni, geleneksel davulların (magul bera) çalınması ve arka planda bir deniz kabuğunun üflenmesi sesleri eşliğinde geleneksel yağ lambasının aydınlatılmasıyla başladı.

Büyükelçi, Sri Lanka’nın tarihinden gururla söz ederek, kültürel çeşitlilik içinde yaşanan birlikteliğin sağladığı güzelliğinin Sri Lanka’ya özgü ve emsalsiz olduğunu ifade etti. Ayrıca, Sri Lanka ile Türkiye arasındaki benzerliklere değinerek Türkiye’nin gurbette yaşayan Sri Lanka’lıları evlerinde hissettirdiğini belirtti.  Bu bağlamda, her iki ülke insanında da yaygın olarak görülebilecek samimiyet, misafirperverlik ve yardımseverlik gibi değerlere dikkat çekmiştir.

EXPO -2016 Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök yaptığı konuşmada, Sri Lanka’nın Antalya EXPO-2016’ya katılımının Sri Lanka ile Türkiye arasındaki mevcut ilişkileri daha üst seviyeye çıkarmak için kesinlikle bir sıçrama tahtası teşkil edeceğini belirtmiştir.

Tören bölümünün ardından, Sri Lanka Ulusal Gençlik dans topluluğu izleyicilere büyüleyici bir performans sundu.

Dans topluluğu tarafından gerçekleştirilen günün ikinci gösterimi, aynı gün saat 16.00’da EXPO-2016  Bulvarı’nda gerçekleşmiştir. Gösteriyi izlemek için EXPO-2016’yı dolduran ziyaretçiler dans grubunun fotoğraflarını çekmek için sıraya girmiş ve bu muhteşem gösterinin tadını çıkarmışlardır.

Bulvardaki şovun ardından dansçılar EXPO geçit töreninde yer almış ve EXPO-Antalya’yı baştanbaşa yürümüşlerdir.

Günün son performansı 29 Mayıs akşam saat 19.00’da, yüksek sayıda bir katılımla  EXPO -Antalya 2016 Amfitiyatrosunda gerçekleştirildi.

Seyirciler, farklı bölgelerden dans okullarının çeşitli dans öğelerini yansıtan gösteri karşısında büyülenmişlerdir. Etkinliğin en özel performansı ise seyircileri hayrete düşüren ateş dansı gösterisi (gini sisila) olmuştur.

Seylan Çayı Köşesi sabah saatlerinde Sri Lanka standında, akşam ise amfitiyatro yakında ziyaretçilere sıcak çay ikramında bulunmaya devam etmiştir.

30 Mayıs’ta Büyükelçilik EXPO-2016 Nepal bahçesinde ‘’Vesak’’ karşılama günü kutlamaları düzenlemiştir. Bu etkinlik tahminen Vesak’ın Türkiye’de bir uluslararası katılım ile kutlandığı ilk zaman olmuştur.  Sri Lanka Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletlerin Vesak’ı uluslararası alanda kutlanacak bir gün olarak nitelendiren 8 Şubat 2000 tarihli ve 54/115 sayılı Birleşmiş Milletler kararına eş biçimde destek veren 33 ülkenin görevli Diplomatik Çalışanlarını etkinliğe davet etmiştir.

Arka planda bulunan yüce tapınağın üzerinde meltemle dalgalanan 1000 adet Budist bayrağı eşliğinde Sri Lanka Ulusal Gençlik Dans Topluluğu, Shloka, sutra ve Bothu Bethi Gee’yi okurarak Lord Buddha’ya şükranlarını sundu.

Genç dansçılar ayrıca "Buddhanubawena Sith Neth Pahanwee" gibi ünlü Budist şarkılarının arka plan müziğini oluşturduğu ortamda Pooja dansları da yapmışlardır.

EXPO Antalya’daki etkinliklerin ardından, 1 Haziran 2016’da, Türkiye’nin başkenti Ankara’da iki tanıtım etkinliği daha gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin sabah kısmında Ankara’da Diplomatik Misyon Başkanları Eşleri Derneği ve Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği üyeleri için özel bir gösteri düzenlenmiştir.

Etkinliğin Akşam bölümünde ise Ankara Cüneyt Gökçer Tiyatrosu’nda sahne alan Sri Lanka dans topluluğu büyük bir kitleyi performansları ile büyülemiştir. Her iki etkinlikte de, konuklara oldukça renkli bir biçimde tasarlanan "Seylan Çay Köşesi" nde Sri Lanka çayı ikramı yapılmıştır.

Bu kültürel tanıtım turunun son etkinliği, yılın bu zamanında dünyanın dört bir yanındaki turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dünyaca ünlü bir turistik bir merkez olan Kapadokya’da gerçekleşmiştir.

Yerel basın etkinliği "Sri Lanka Kapadokya’da sihirli bir akşam resmi çizdi" başlığı ile duyurmuştur.

Sözkonusu etkinliğe de yüksek sayıda katılım gerçekleşmiş olup özellikle ‘’Seylan Çay Köşesi’ne gösterilen ilginin yoğunluğundan dolayı çevredeki yeme içme mekanlarından satışlarının azaldığı yönünde tepkiler gelmiştir.