Kolombo Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Gelecekteki İşbirliği İçin Bağlantılar Kuruyor
6 Ocak 2022’de Ankara’daki Sri Lanka Büyükelçiliği tarafından düzenlenen sanal oturumda, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Kolombo Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kıdemli Profesör Chandrika N. Wijeyaratne ilgili ülkelerdeki en eski iki üniversite arasında işbirliği konularını görüştüler.
Toplantıda konuşan Kolombo Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kıdemli Profesör Chandrika N. Wijeyaratne, Kolombo Üniversitesi’nin tarihi, Kolombo Üniversitesi’nin İstanbul Üniversitesi ile işbirliği yapmayı hedeflediği fakülteler ve alanlar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.
Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin akademik programları hakkında bilgi paylaşarak, üniversitenin Colombo Üniversitesi ile temas kurma, öğrenci ve akademik değişim, ortak sempozyumlar düzenleme ve ortak araştırma çalışmalarına katılma konusundaki istekliliğini dile getirdi.
Sanal oturumu başlatan Büyükelçi M.Rizvi Hassen, Sri Lanka ve Türkiye’deki en eski iki üniversiteyi birbirine bağlamanın önemini vurguladı. Büyükelçi ayrıca, girişimin iki ülke arasındaki yüksek öğretim ilişkilerini geliştireceğini ve daha fazla ortak araştırma, sempozyum, personel ve öğrenci değişimi için fırsatlar yaratacağını kaydetti.
Doç. Ayşe Zişan Furat – İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Birimi Başkanı, Dr. Öğretim Üyesi Özgür Oral - İstanbul Üniversitesi İkili Çok Taraflı İlişkiler Koordinatörü Dr. Sashika Manoratne, Kolombo Üniversitesi Uluslararası Ofisi Direktörü, Ms. Kalhari Perera, Colombo Üniversitesi Uluslararası Ofisi Koordinatörü, Ms. Tharanga Dassanayake, Colombo Üniversitesi Uluslararası Ofisi Sekreter Yardımcısı da toplantıda hazır bulundu.
 
Sri Lanka Büyükelçiliği
Ankara
06.01.2022