Kolombo Üniversitesi Rektör Yardımcısı ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü arasında Sri Lanka Büyükelçiliği’nin koordine ettiği sanal görüşme, Kolombo Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi arasında bağlantı kurmanın yolunu açtı. Colombo Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Kıdemli Profesör Chandrika N Wijeyaratne ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal sanal toplantıda ortak araştırma projeleri yürütme olanaklarını görüştü ve öğrenci akademik değişim programları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
 
Toplantıya Büyükelçi M.R. Hassen, Fakülte Başkanları Sn. K.A.S. Edward, Kayıt Memuru, Kıdemli Profesör Lasantha Manawadu, Sanat Fakültesi Dekanı, Profesör Pradeep Dharmadhasa, Yönetim ve Finans Fakültesi Dekanı, Kıdemli Profesör Upul Sonnadara, Fen Fakültesi Dekanı, Dr. Sampath Punchihewa, Hukuk Fakültesi Dekanı, Dr. Sashika Manoratne, Uluslararası Ofis Direktörü, Profesör Sirimal Abeyratne, Ekonomi Bölüm Başkanı, Dr. Shashine Thenabadhu, İngiliz Dili Eğitimi Bölüm Başkanı, Ms. Tharanga Dassanayake, Uluslararası Ofis Kıdemli Asistanı, Sayın Kalhari Perera, Uluslararası Ofis Koordinatörü, Prof. Dr. İbrahim KAYA, Dekan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Prof. Dr. Bilge Kağan Özdemir katıldı.
 
1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, Anadolu Üniversitesi’nin temelini oluşturmuştur. Üniversite sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bilim, kültür ve gençlik kenti olarak bilinen Eskişehir’in merkezinde yer alan kampüsünde, üçü uzaktan eğitim veren 12 fakülte (lisans seviyesi), biri müzik ve biri drama, 2 meslek yüksekokulu (önlisans düzeyi) olmak üzere 3 uygulamalı okul ve dördü lisans ve yüksek lisans düzeyinde olmak üzere 6 enstitü ve 30 araştırma merkezi bulunmaktadır.
 
Colombo Üniversitesi, Sri Lanka’daki en eski üniversitedir. Doğal, sosyal ve uygulamalı bilimlerin yanı sıra matematik, bilgisayar bilimleri ve hukuk alanlarında uzmanlaşmıştır. Güney Asya’daki en iyi 10 üniversite arasında yer almaktadır. Colombo Üniversitesi, 1921’de University College Colombo olarak Londra Üniversitesi’ne bağlı olarak kuruldu. 1923’ten itibaren öğrencilerine diplomalar verildi. Üniversitenin kökleri Seylan Tıp Okulu’nun kurulduğu 1870 yılına kadar uzanmaktadır. Colombo Üniversitesi bilim, hukuk, ekonomi, işletme, edebiyat ve siyaset alanlarında önemli mezunlar yetiştirmiştir.