Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, 27 Ağustos 2021 tarihinde Kolombo Üniversitesi Tıp Fakülteleri Dekanı ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı arasında sanal bir toplantı düzenledi. Prof Vajira H.W. Dissanayake, Tıp Fakültesi Dekanı / Sri Lanka Tıp Konseyi Başkanı, yapıcı önerilerini dile getirirken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı meslektaşı Prof Dr Mehmet Deniz Demiryürek ile iki tıp fakültesi arasında öğrenci değişimleri, akademik ve ortak araştırma işbirlikleri kurma planlarını aktardı. Her iki fakülte de gelecekteki projelerini görüşmek üzere toplantılara devam etmeyi kabul etti.
Toplantıya Büyükelçi M. Rizvi Hassen, Tıp Fakültesi Başkanı ve Uluslararası Birim Başkanı Dr. Eranga Wijewickrama ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Eda Utine katıldı.
Colombo Üniversitesi Tıp Fakültesi, Güney Asya’daki en eski ikinci tıp okuludur ve Sri Lanka’daki üniversite eğitiminin öncüsüdür. 100 yılı aşkın süre adadaki tek tıp okulu olarak var oldu ve sağlık hizmetleri, tıp eğitimi ve tıp araştırmaları yaparak ulusun sağlığına büyük katkılar sağladı. Colombo Tıp Okulu 1870 yılında Tıp Fakültesi adını alarak Vali Sir Hercule Robinson tarafından açıldı. Dr. James Loos ilk müdürüydü. Doktor E.L. Koch, 1881’de hala ayakta olan Koch anıt saat kulesinin anısına inşa edilen ikinci müdürdü.
Hacettepe Tıp Fakültesi’nin başlangıcı sayılan Çocuk Sağlığı Bölümü ise 2 Şubat 1954’te Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak kurulmuş, günümüzde Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinden biridir. Günümüzde 16 Fakülte, 15 Enstitü, 4 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 98 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.