Sri Lanka’nın Ukrayna’ya akredite Büyükelçisi Rizvi Hassen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Ekselansları Volodymyr Zelensky’ye Güven Mektubu’nu 09 Aralık 2021 tarihinde Kiev’deki Mariinskij Sarayı’nda düzenlenen törenle sundu.

Tören sırasında Büyükelçi, Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ve Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa’nın selamlarını iletti. Büyükelçilere sunulan itimatnamede yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Zelensky,  Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ile COP26 İklim Zirvesi’nin oturum aralarında yaptığı son görüşmeden bahsetti. Başkan Zelensky ayrıca, Sri Lanka ve Ukrayna arasındaki Ticaret ve Ekonomik İşbirliği hakkında Yatırım Teşvik ve Koruma Anlaşması, Gelir Vergilerinde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Mali Kaçakçılığı Önleme Anlaşması ve Hükümetler Arası Ortak Komisyonun Kurulması Anlaşması gibi bekleyen anlaşmaların imzalanmasının önemini vurguladı.

Ayrıca Büyükelçi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Senik Dmytro, Ukrayna Devlet Göç Dairesi Başkanı Sayın Nataliia Naumenko, Dış Politika ve Parlamentolar Arası İşbirliği Komitesi Başkanı Sayın Oleksandr Merezhko ve Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı yetkilileri ile görüştü, Sri Lanka ve Ukrayna arasındaki ikili işbirliğini geliştirmenin yollarını konuştu.

Büyükelçi ayrıca Skyup Havayolları İcra Kurulu Başkanı Bay Dmytro Seroukhov ile bir araya geldi ve 27 Aralık 2021’de başlayacak olan Ukrayna’dan Sri Lanka’ya gelen Skyup charter uçuş operasyonları hakkında görüştü. Skyup charter uçuşları Sri Lanka’ya haftada iki kez gerçekleştirilecek.

Ayrıca Büyükelçi, Sri Lanka ve Kiev’deki Asya destinasyonları ile ilgilenen seyahat acenteleri/giden tur operatörleri ile Sri Lanka’ya gelen turistler için son zamanlardaki rahatlatılan önlemler ve tesisler hakkında bilgi vermek için etkileşimli bir oturum gerçekleştirdi.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

10 Aralık 2021