Büyükelçi M.R. Hassen, Adana Portakal Çiçeği Karnavalı 2022’ye katılmak üzere Akdeniz Bölgesi’ne yaptığı ziyarette Mersin Ticaret Odası Başkanı Sayın Ayhan Kızıltan’ı ve Mersin Uluslararası Limanı’nı ziyaret etti.

Görüşmede, Mersin Ticaret Odası Başkanı ve Büyükelçi, Mersin ve Sri Lanka iş çevreleri arasındaki ticari bağların geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Sayın Kızıltan, Ticaret Odası’nın Sri Lanka ticaret odaları ile bağlantı kurabileceği Mersin’in potansiyel sektörleri hakkında bilgi paylaşmayı ve önde gelen ticari şahsiyetleri Sri Lanka iş dünyasına tanıtmayı kabul etti.

Mersin Uluslararası Limanı ziyareti sırasında Genel Müdür Sayın Johan Van Deale, Mersin Uluslararası Limanı’nın işleyişi ve Mersin Uluslararası Limanı’nın yılda 2,6 milyon TEU’ya hizmet veren Türkiye’nin en büyük limanının işleyişi hakkında detaylı bilgi verdi. Toplantıda ayrıca stratejik ortaklık için Sri Lankalı paydaşlarla bağlantılar kurmanın yolları ve araçları tartışıldı.

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), yaklaşık 2,6 milyon 20 fit eşdeğer birim (TEU) konteyner kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük limanlarından biridir. MIP, Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Suriye ve Irak dahil olmak üzere komşu ülkeler ile Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova ve Rusya dahil Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyeleri ile demiryolları ve karayolları ile bağlantılıdır. Sri Lanka’dan yapılan ihracatın çoğu Mersin Limanı’na ulaşıyor. 150.000 TEU’ya yiyecek ve içecek sağlayan Mersin Uluslararası Limanı, 2021 yılına kadar hızla büyüyerek 2,6 milyon TEU amacıyla için 2006 yılında özelleştirilmiştir. Mersin Uluslararası Limanı’nın %51 hissesi PSA Group’a ait olup, kalan hissedarlar Akfen Holding ve Avustralya’nın IFM Investors’dır.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

30.03.2022