Büyükelçi M.R. Hassen, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle gerçekleştirdiği yuvarlak masa bilgi paylaşım toplantısında, Bursa merkezli iş dünyasını, Sri Lanka’nın çok çeşitli kaliteli ürünlerini keşfetmeye ve Sri Lanka’da mevcut yatırım fırsatlarını aramaya davet etti. Büyükelçi, 24 Eylül 2021 tarihinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının ticaret, yatırım ve turizmi geliştirmek için Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. İsmail Kuş, Meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. .

Tanınmış ticari şahsiyetler ve şirket temsilcileri, Sri Lanka ile halihazırda devam eden ticari faaliyetlerini ve Sri Lanka baharatları, Seylan Çayı, lastikler ve diğer kauçuk ürünlere olan ilgilerini dile getirdiler. Sri Lanka karantina kısıtlamaları bitip ülke ziyaretçilere tamamen açıldığında Sri Lanka’yı ziyaret etme isteklerini dile getirdiler.

Bursa Bölgesi, devasa imalat sektörü ile Türkiye’nin ikinci büyük ticaret şehridir ve 2020 yılında 21,3 milyon ABD doları değerinde toplam ticaret kaydetmiştir. Bursa, şu anda nüfus bakımından 3,1 milyon nüfusuyla dördüncü sırada yer almaktadır. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 46.000 üye sahiptir ve 1889 yılında kurulmuştur. Tekstil, otomotiv, gıda işleme, yaş meyve, kuruyemiş ve kuru meyve ile turizm, Bursa ekonomisine katkı sağlayan başlıca sektörlerdir.

Büyükelçilik Bakan Müsteşarı (Ticari) Yoshitha Jayasuriya, Sri Lanka’nın Bursa Fahri Konsolosu Sayın Ahmet Yıldız, Meclis Başkan Yardımcısı Sayın Murat Bayızit, Meclis Başkan Vekili Sayın Metin Şenyurt, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Yüksel Taşdemir de toplantıya katıldılar.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

27.09.2021