Bölgesel İşbirliği Devlet Bakanı Tharaka Balasuriya, Seylan Ticaret Odası ve Ukrayna Ticaret Odası üyeleri arasında 20 Ocak 2022’de düzenlenen iş ağı oturumunun açılışını yaptı. Etkinlik, Bakanın geçen yıl yaptığı Ukrayna ziyaretini takiben düzenlendi.

Devlet Bakanı Tharaka Balasuriya, toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülkede turizm, tarım ürünleri, BİT sektörü, Araştırma ve Geliştirme ile ilgili yatırımlar açısından mevcut olan potansiyel ve işbirliği yolunu keşfetmenin önemini vurguladı. Devlet Bakanı, Sri Lanka’nın komşu ülkelerle imzaladığı Serbest ve Tercihli Ticaret Anlaşmaları sayesinde, Ukraynalı şirketlerin Sri Lanka’ya üzerinden bölgedeki büyük pazar fırsatlarına ulaşabileceklerini belirtti.

Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bay Gennadiy Chyzhykov ve Seylan Ticaret Odası Başkanı Bay Vish Govindasamy de oturumda konuşma yaptı ve ticaret, yatırım ve turizm alanlarında üyeler arasındaki düzenli etkileşimlerin önemini vurguladı.

İş eşleştirme oturumuna 100 Sri Lankalı ve Ukraynalı şirket katıldı ve katılımcı şirketler tarım ürünleri, Turizm ve konaklama sektörü ve Endüstriyel ürün sektörü olmak üzere üç ana başlık altında sınıflandırıldı.

Sanal etkinliğe Sri Lanka’nın Ukrayna’ya akredite Büyükelçisi M. Rizvi Hassen, Ukrayna’nın Sri Lanka’ya akredite Hindistan Büyükelçisi Büyükelçi Igor Polikha ve Devlet Bölgesel İşbirliği Bakanlığı Genel Müdürü Sn. Savitri Panabokke de katıldı.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

 

20.01.2022