Sri Lanka’nın Bağımsızlığının 69. Yıldönümü, 04 Şubat 2017 tarihinde Kançılarya binasında kutlandı. Ankara’daki Sri Lanka Büyükelçiliği’nde düzenlenen Bayrak töreni, Sri Lanka’nın çok dinli, çok kültürlü karakteri ile yankılanmış olup bu yılın teması olan Milli Birliği yansıtmıştır.

Sri Lanka Ulusal Marşı hem Sinhala hem de Tamil dillerinde seslendirildi. Törende Ülke için hayatını feda edenlerin anısına iki dakikalık saygı duruşunda da bulunuldu. Kutlamalarda Türkiye’de ikamet eden ve çalışan Sri Lankalılar ile Türkiye’de eğitim gören Sri Lankalı öğrenciler de hazır bulundu.

Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi H.E. P. M. Amza, kutlama vesilesiyle yaptığı konuşmada, özellikle tarihi öneme haiz olan Birlik Hükümetinin 2015 yılında kuruluşunun ardından demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, etnik gruplar arası ve dinler arası uyumu, çoğulculuk anlayışını ve iyi yönetişimi güçlendirme doğrultusunda ülkede yaşanan gelişmelere değindi.

Bayrak Töreni, konuklar için bir dizi geleneksel Sri Lanka mutfağından yemekler ve içeceklerden oluşan ikramlarla sonuçlanmıştır.

 

4 Şubat 2017 tarihinde Sri Lanka’nın Bağımsızlığının 69. Yıldönümünü kutlamak için Büyükelçilik binasında düzenlenen Bayrak Töreni’ne ek olarak, Büyükelçilik 6 Şubat 2017 akşamı, diplomasi, iş dünyası ve akademisyenler, bürokratlar, politikacılar ve gazeteciler de dahil olmak üzere Türk toplumunun önemli bir kesitini temsil eden ve yaklaşık 300 konuktan oluşan bir resepsiyona ev sahipliği yapmıştır.

Ankara Swissotel’de düzenlenen resepsiyona Onur Konuğu olarak T.C Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz iştirak etmiştir. Sayın Yılmaz ile birlikte, Büyükelçi Amza, T.C Çevre ve Şehircilik Bakan Yrd. Sn.Mehmet Ceylan, Türkiye-Sri Lanka Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı M.V Mustafa Serdengeçti, TBBM Başkanlık Divanı Katip Üyesi M.V Ömer Serdar ile M.V.Dr.Mehmet Günal geleneksel yağ lambasını hep birlikte yakarak etkinliği başlatmışlardır.

Resepsiyona, Sri Lanka’daki farklı bölge ve topluluklar arasındaki çeşitlilik içinde güzelliği tasvir eden Sri Lankalı bir grubun kültürel dans performansı  ayrı bir görkem katmıştır.

Resepsiyonun bir diğer cazibe noktası ise, "Seylan Çayı" nı teşvik etmek için Elçilik personeli tarafından kurulan Çay Köşesi oldu.

Ayrıca mekan girişindeki fuaye alanında Sri Lanka’nın ulusal simgelerini, tarihini, simgesel yapılarını ve Sri Lanka’nın turistik mekanlarını temsil eden fotoğraf sergisi düzenlenmiştir.

Resepsiyon konuklarına, geleneksel Sri Lanka ve Türk mutfaklarının karışımı olan görkemli bir büfe ile çeşitli ikramlarda bulunulmuştur.