Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi M.R.Hassen, Misyonun ilişki kurabileceği alanları/sektörleri keşfetmek ve ticaret, yatırım ve turizm bağlantılarını geliştirmek için Türkiye’nin Akdeniz Bölgesini ziyaret etti.

Büyükelçi ziyaret sırasında Isparta, Burdur ve Antalya illerinin Valileri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve üyeleri, önde gelen iş adamları ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü ile görüştü.

Isparta Valisi Sn. Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Sn. Ali Arslantaş ve Antalya Valisi Hon. Ersin Yazıcı, illerinin Sri Lanka ile bağlantı kurmak ve insandan insana teması artırmak için çalışmalar yürütmekle ilgilendiklerini belirttiler. Ayrıca, özellikle tarım ve madencilik sektörlerinde turizm ve ticaret işbirliğini geliştirmek için temaslar kurulmasına da büyük ilgi gösterdiler. Eko-turizm tanıtımı ve sürdürülebilir turizmle ilgili projeler hakkında bilgi paylaşımı için Sri Lanka ile bağlantı kurmaya ilgi gösterdiler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti, Sri Lanka’daki denk ticaret odaları ile bağlantılar kurmak ve aralarında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Davut Çetin ve üyelerin mutabık kaldığı sanal bir toplantı oturumu düzenlemek üzerine odaklandı. Antalya eko-turizm, tarım, balıkçılık ve su kaynakları sektörleri başta olmak üzere turizme bağımlı bir ildir. Büyükelçi Sri Lanka’nın yatırım ortamı ve yabancı yatırımcılara sunulan teşvikler hakkında bilgi verdi ve olası iş birlikteliklerinde Büyükelçiliğin yardımlarının garantisini verdi.

Büyükelçi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Davut Çetin ile birlikte fiziksel altyapısı ve büyümeden yararlanan kaynakları, kullanıcıları, girişimcileri ve uygulamaları ile bir iş inovasyon platformu olan İNOVATSO’yu ziyaret etti.

Büyükelçi, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile de görüştü. Akdeniz Üniversitesi, 69.030 öğrencisi ve 4.303 akademik ve idari personeli ile Antalya ilinin en büyük üniversitesidir. Akdeniz Üniversitesi, 24 Fakülte, 7 Enstitü, 1 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 12 Meslek Yüksekokulu ve 57 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile eğitim alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Büyükelçi ve Rektör, Akdeniz Üniversitesi ile Sri Lanka’daki üniversiteler arasındaki işbirliğini öğrenci - akademik değişim programlarını ve ortak araştırma projeleri konularını ele aldı.

09.11.2021

Ankara