Sri Lanka Büyükelçisi Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı ile Görüştü

 

Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi Sayın Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy  ile 19 Eylül 2023 tarihinde Ankara’da Kültür Bakanlığı’nda bir araya geldi.

 

Büyükelçi, Kültür ve Turizm Bakanı olarak atanmasından dolayı Bakanı tebrik etti ve aynı zamanda 18 Eylül 2023’te UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak tanınmış, Erken Tunç Çağı’na kadar uzanan (yaklaşık MÖ 2300) Sangarius nehrinin geçtiği Lidya ile Asur/Babil dönemine ait Polatlı’daki antik bir arkeolojik alan olan Gordion antik kenti ile ilgili görüşlerini iletti.

 

Büyükelçi, Türkiye ile Sri Lanka arasındaki uzun süredir devam eden ilişkinin denizdeki ipek yolu ile kanıtlandığını ve kültürel etkilerin ticaret toplulukları arasında yayıldığını vurgulayarak, bazı Sri Lankalı Müslümanların halen evlilik törenlerinde Tamil dilinde "Turki Toppi" olarak da adlandırılan fesleri taktığını kaydetti.

 

Büyükelçi ayrıca her iki ülkenin sadece eski çağlarda değil, modern zamanlarda da ticaret merkezleri açısından öneminin altını çizdi.

 

Büyükelçi ayrıca, Sri Lanka’nın bağımsızlığının 75. yılını, Türkiye’nin de Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını kutladığını ve iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin de 75. yılınının kutlandığını dolayısıyla 2023 yılının her iki ülke için de önemli olduğunu vurguladı.

 

2023 yılında kutlanacak önemli faaliyetleri arasında, Büyükelçiliğin her iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları ile ve Türkiye’nin Kolombo Büyükelçiliği ile işbirliği içinde eş zamanlı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olan 29 Ekim 2023 tarihi ile ilgili posta pulu basımına yönelik hazırlıkların devam etmesi yer almaktadır.

 

Bakan, Büyükelçi’nin kısa bir süre içerisinde Türkiye’de 25’in üzerinde antik arkeolojik alanı ziyaret etmesini takdirle karşıladı. Büyükelçi ve Bakan, ikili turizm tanıtımının nasıl artırılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 

Büyükelçi ayrıca, Sri Lanka’da çok popüler olan Sinhala dilinde seslendirilen “Kadın” gibi ünlü Türk televizyon dizilerinin uzun vadede iki ülke arasında turizme, ekonomik ve siyasi diplomasiye katkı sağlayan kültürel diplomasinin yanı sıra bu tür dizilerin insanlar arasındaki anlayışı nasıl artırabileceğini vurguladı.

 

Büyükelçi ayrıca görüşmede, görüntü yönetmeni Anomaa Rajakaruna, ünlü Sri Lankalı yazar ve Şair Sunetra Rajakarunanayake, bağımsız film yapımcısı ve yazar olan ve şu anda Türkiye’de İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde doktorasını sürdüren Bay Eranda Mahagamage’ın katkılarıyla 2024 yılında Türkiye’de bir Sri Lanka Film festivali düzenleneceğini belirtti. Büyükelçi ayrıca, şu anda Yeni Delhi’deki Sri Lanka Yüksek Komisyonu’nda Yüksek Komiser Yardımcısı olarak görev yapan ve Türk yazar Orhan Pamuk’un “Kırmızı Saçlı Kadın” ve “Benim Adım Kırmızı” adlı 2 romanını çeviren yetenekli Sri Lanka Dışişleri Görevlisi Bay Niluka Kadurugamuwa’nın becerilerini de paylaştı.

 

Büyükelçi ayrıca Sri Lanka’nın ticari ve kültürel tanıtımına yönelik olarak Adana, Antalya, Bursa ve İzmir’de düzenlenecek Sri Lanka Günü etkinliklerine de değindi.

 

Büyükelçiliğin planladığı faaliyetlerden oldukça memnun kalan ve ilgilenen Bakanın, daha geniş bir görünürlük için bunların Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği uluslararası etkinliklerle birleştirilmesinin değerlendirilmesini talep etti. Bakan, kültür ve turizm alanında ikili işbirliğinin geliştirilmesine tam destek sözü verdi.

 

Bakan ve Büyükelçi, Türkiye ile Sri Lanka arasındaki turizmin teşviki konusunda görüş alışverişinde bulundu ve İstanbul ile Kolombo arasındaki direkt uçuşun uçak bileti maliyetlerini düşürdüğünü, bunun da ülkeler arasındaki turizmi olumlu yönde teşvik edeceğini belirtti.