Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Kutlanıyor

Sri Lanka Büyükelçisi “Music Life around Us” grubunun konserine ev sahipliği yaptı

 

Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla 20 Kasım 2023 tarihinde Büyükelçi Resmi Konutu’nda “Etrafımızdaki Müzik Hayatı (Music Life around Us)” grubunun 42. konserine ev sahipliği yaptı.

 

Zeynep Erkan ve Zeynep Ersavcı tarafından Türkiye kurulan  “Etrafımızdaki Müzik Hayatı (Music Life around Us)” organizasyonu, klasik müzik konserleri aracılığıyla yetenekli genç Türk müzisyenleri başta diplomatik kurumlar olmak üzere Ankara halkına tanıtmak amacıyla kuruldu.

 

Sri Lanka Büyükelçisi kültürel diplomasi girişimleri kapsamında, Sri Lanka ile Türkiye arasındaki ikili kültürel ilişkilerin müzik aracılığıyla güçlendirilmesine yönelik girişimlere destek vermek için Türkiye’nin ünlü çellisti Sayın Yusuf Çelik’in konserine ev sahipliği yaptı.

 

Etkinliğin başlangıcında, 06 Şubat 2023’te Türkiye’nin Güneydoğusunda meydana gelen depremde hayatını kaybeden depremzedeler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

Konukları karşılayan Sri Lanka Büyükelçisi, Ankara’da yaşayan yabancıların müzik yoluyla Türk kültürel ortamına dahil olmalarını sağlamanın harika bir yolu olan “Etrafımızdaki Müzik Hayatı (Music Life around Us)” girişimini takdir etti.

 

Cumhuriyetin kuruluşuna değinerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletin kalkınmasında kadının rolünü tanımasına, kız çocuklarını ve kadınları güçlendirmek için attığı bir dizi adıma hayranlığını dile getirdi.

 

Organizasyonun kurucuları Zeynep Ersavcı Hanım ve Zeynep Erkan, Büyükelçi ve personelin gösterdiği sıcak misafirperverliği takdir etti.

 

Özellikle etkinlikte katılımcılara barok dönem çelloları ile modern dönem çelloları arasındaki farkı deneyimleme fırsatı sunan Chellist Yusuf Çelik’in performansı izleyenleri büyüledi.

 

Konsere 70’in üzerinde Ankara Büyükelçisi ve diplomat, Türk akademisyenler, medya, yerel belediye temsilcileri, Sri Lanka’nın Türkiye Fahri Konsolosu ve çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

 

Konser sonunda konuklar Sri Lanka lezzetleri ve Seylan çayının tadını çıkardılar.