Tesadüfe Bir Bakış: SRI LANKA Türkiye’de

 

Sri Lanka’nın bağımsızlığının 75., Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. ve iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin de 75. yıl dönümüne denk gelen Sri Lanka ve Türkiye için kilometre taşlarından biri olan 2023 yılı kutlamaları kapsamında Büyükelçilik, geçtiğimiz günlerde bir organizasyon düzenledi. Ankara Büyükelçiliği, Sri Lanka’yla ilgili resim sergisinin yanı sıra Sri Lanka değerli taş ve mücevherat sergisi düzenledi.

 

Bu etkinlikler aynı zamanda Sri Lanka’nın daha çok tanınmasına ve Sri Lanka’nın Türkiye’deki imajının artmasına, dolayısıyla uzun vadede Sri Lanka turizminin artmasına da katkı sağlıyor.

 

Değerli taş ve mücevherat sergisi 26 Kasım 2023 tarihinde Büyükelçinin resmi konutunda gerçekleşti ve Sri Lanka’dan Sanray Gems, modern tasarımın yanı sıra yarı değerli ve kıymetli taşlardan oluşan geleneksel mücevherlerden oluşan değerli taş ve mücevher koleksiyonunu sergiledi. Büyükelçi, Sri Lanka’nın mücevher endüstrisinin 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan geçmişini, Sri Lanka’da mevcut olan çok çeşitli değerli taşları ve ünlü Sri Lanka değerli taşlarını anlattı.

 

Ankara’daki diplomatik temsilciliklerden ve aralarında hükümet yetkililerinin de bulunduğu 30’un üzerinde katılımcı, koleksiyonu takdir etti ve Sri Lanka’nın mücevher endüstrisinin tarihi hakkında bilgi sahibi olmaktan mutluluk duydu. Etkinlik, Sri Lanka değerli taş ve mücevherlerinin güzelliği ve değeri konusundaki farkındalığı artırdı.

 

27 Kasım 2023 tarihinde düzenlenen resim sergisi, Sri Lankalı ünlü Suluboya Ustası Vasantha Perera’nın 25 sulu boya tablosu ve eskizlerinden oluşuyordu.  Sayın Perera şu anda Türkiye’yi ziyaret ediyor ve gelecek yıl Türkiye üzerine bir eskiz kitabı yayınlamayı planlıyor.

 

Resimler Sri Lanka’nın eşsiz kültürel geleneklerini tasvir ediyor. Ayrıca Sayın Perera’nın Jaffna, Kandy ve Colombo tablolarının yer aldığı kitapları da sergide yer aldı.

 

Etkinliği Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, Sri Lanka’nın Orta Anadolu Bölgesi Nevşehir Fahri Konsolosu Mahmut Uluer ortaklığında Mimi Otel’de düzenledi. Sayın Uluer, Mimi Hotel’in sahibi olup aynı zamanda Sri Lanka’nın tek sıcak hava balon şirketi olan Lanka Balonlar Ltd’nin de sahibidir.

 

Sayın Perera, Sri Lankalı kendi kendini yetiştirmiş seçkin bir sanatçıdır. İlk yeteneği, çocukluktan itibaren natüralist resimlerde kendini gösterdi ve ömür boyu süren sanatsal keşiflere zemin hazırladı. Sri Lanka Pul Bürosu’na yaptığı katkılar, yaban hayatı ve doğayı ön plana çıkaran, uluslararası övgü toplamış olan ve sanat tarihi kayıtlarındaki yerini simgeleyen 39 eşsiz pul tasarımıyla dikkat çekiyor. Sayın Perera ayrıca, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yılını kutlamak amacıyla hem Sri Lanka hem de Türkiye için özel hatıra pulları tasarlamıştır. Her iki ülke için ücretsiz olarak tasarlanan pullar ve özel zarflar  çok yakında satışa sunulacaktır.

 

Sergiye 50’nin üzerinde diplomat, aralarında sanatseverlerin de bulunduğu yerel ziyaretçiler, iş dünyasından temsilciler ve devlet yetkilileri katıldı.

 

Her iki etkinlikte de Sri Lanka lezzetleri ve Seylan Çayı ikram edildi.