Basın bülteni

Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Ankara Sanayi Odası Başkanı ile görüştü

Toplantı, 1 Mart 2023’te Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi S. Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Seyit Ardıç ve Ankara Ticaret Odası Genel Sekreteri Sayın Yavuz Cabbar’ın katılımıyla Ankara Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

Büyükelçi ve Ankara Sanayi Odası Başkanı’nın Ankara’da hemen hemen aynı anda görevlerine başladıkları kaydedilmiştir.

Genel Sekreter Cabbar, Büyükelçi’ye Oda üyelerinin profilleri hakkında bilgi vererek, Ankara Odası’nın güçlü sektörlerinin savunma, madencilik, inşaat, elektrikli ev aletleri ve ameliyatlarda kullanılan gelişmiş robotlar da dahil olmak üzere elektrik dağıtım ekipmanları ve tıbbi cihazlar olduğunun altını çizdi.,

Büyükelçi, son günlerde Türkiye’nin güneyinde meydana gelen ve 01 Mart 2023 tarihi itibarıyla 45 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin gündemde olduğu bir dönemde yapılan görüşmeler için Başkan’a teşekkür ederek hayatını kaybedenler için en derin taziyelerini iletti.

Sri Lanka’nın da zor bir dönemden geçmesine rağmen, ülkenin deprem mağdurlarına çay ve kışlık kıyafet bağışı gibi katkıları olduğunu ve ayrıca arama kurtarma operasyonlarına yardımcı olması için BM tarafından eğitilmiş bir afet müdahale ekibinin yardım için teklif edildiğini söyledi.

Başkan Ardıç, Büyükelçiye ve Sri Lanka Hükümetine destekleri ve ayrıca Ankara’daki diplomatik misyonların Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi’ne (AFAD) yaptığı bağışı koordine etmelerine öncülük ettikleri için teşekkürlerini sundu.

Büyükelçi, özellikle mineraller, balık ve tarım ürünleri, geleneksel ihraç ürünleri, modern ihraç ürünleri ve hizmetleri, gibi hammadde ve ürün ve hizmetlerin çoğunun, yatırım için teşvikler sunan, vasıflı ve eğitimli insan kaynakları tedarik edilebildiği imalat sanayileri için Sri Lanka’daki fırsatlardan bahsetmiştir. Türkiye ile ikili ekonomik işbirliğini ve Türkiye’den gelen yabancı yatırımları kolaylaştıracak ikili anlaşmalar ve mutabakat zaptları bulunduğunu söylemiştir. Ayrıca, Sri Lanka’daki katma değerin, Sri Lanka’nın özellikle Güney Asya’daki ülkelerle yaptığı çeşitli gümrük düzenlemeleri kullanarak belirli ürünleri belirli pazarlara girmek için indirimli tarifelere nasıl uygun hale getirebileceğini de sözlerine ekledi.

Büyükelçi, ülkenin geleneksel ürünleri arasında, küresel ticaret tarihi 2 bin yılı aşkın bir geçmişe dayanan değerli taşlar ve tarçının önemine dikkat çekti. Modern ürün ve hizmetler arasında kauçuk, hazır giyim, çay, seramik ve porselen, el dokumacılığı ve kumaşa dayalı ev eşyaları ve oyuncaklar, limanlar ve nakliye hizmetleri, bilişim hizmetleri, turizm sektörü ile ilgili hizmetler vb. sektörleri öne çıkardı. Ayrıca, bu kadar küçük bir ülkenin, ülkenin jeolojik mirasına dayalı olarak nasıl çok çeşitli doğal kaynaklarla kutsanmış olduğunu da açıkladı.

Ayrıca Sri Lanka’nın, sağlıklı yaşam ve kozmetik faydalar için terapilerin ötesinde, batı tıbbi sistemlerine göre ölümcül hastalıkların etkili uzun yönetimi için bir dizi tedavi sağlayan Ayurvedik sağlık tesislerindeki uzmanlığının da altı çizildi. Ayurveda tıbbı, Sri Lankalıların COVID-19’un bazı semptomlarını daha iyi yönetmelerine de yardımcı oldu.

Büyükelçi ayrıca, 2021’de BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (UNFCCC) sunduğu Ulusal Kararlı Katkılarda (NDC’ler) taahhütte bulunan ülkenin, Sri Lanka’nın 2030 yılına kadar enerji ihtiyacının %70’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi taahhüt ettiğini ekledi. Bol güneş ışığı ve rüzgar alan tropikal bir ülke olması ve aynı zamanda grafenin üretildiği yüksek saflıkta grafitin varlığı ile Sri Lanka yenilenebilir enerji sektöründeki yatırımları memnuniyetle karşıladığını belirtmiştir.

Başkan Sayın Ardıç görüşmede, değerli taş madenciliği ve cam sanayi ile yenilenebilir enerji konularına ilgi göstermiştir. Gelecekteki işbirlikleri ve heyet ziyaretleri konusunda ve yine Kolombo’daki Türk Büyükelçiliği ile işbirliği içinde bilgi paylaşım oturumları düzenlemek konusunda ayrıca ilgi duyduklarını ifade etmişlerdir.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

01 Mart 2023