Sri Lanka’dan Depremde Dostluk Eli

Ahmet Coşkunaydın / Avrasya Haber

Ülkemizin çok büyük bir bölümünü derinden etkileyen depremin yarattığı olumsuzluklar devam ediyor. İşte bu olumsuzluklar içinde, Dünya’nın her yerinden gelen yardımlara dost ülke Sri Lanka’da katıldı.

Ülkemizin Güneydoğu bölgesinde meydana gelen depremlerin ardından Sri Lanka Cumhurbaşkanı Ranil Wickremasinghe, Sri Lanka Başbakanı Dinesh Gunawaredena, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabry, Türkiye’deki mevkidaşlarına ve Türk halkına taziyelerini iletti. Sri Lanka Cumhurbaşkanı mesajında: “Sri Lanka Hükümeti ve halkı olarak Türk Hükümeti’ne, özellikle de hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileriz. Herkes ortaya çıkan trajediden kurtulma cesaretine sahip olsun” dedi. Ulusal trajedi ile dayanışma içinde olan Sri Lanka Hükümeti’nin ilk bağışı olan 1500 kg Seylan çayı da acil olarak, Adana’ya ulaştı. Bu bağış, Sri Lanka Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Sri Lanka Akdeniz Bölgesi Adana Fahri Konsolosu Beşir Uğur ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Özkan Durmaz’ın huzurunda havalimanında AFAD yetkilisine teslim edildi. Bunun yanı sıra Sri Lanka Hükümeti, yaklaşık 1800 kg’lık başka bir çay sevkiyatı için de yeni hazırlıklar yaptığını duyurdu.. Bunlara ek olarak, Yakın , Sri Lankalı STK (Wings of Humanity and Soup Kitchen) tarafından bağışlanan 1254 adet kışlık battaniye ve 17 adet jeneratör Kolombo’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne teslim edilerek Türkiye’ye sevk edildiği belirtildi. Her iki sevkiyat da Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca, Sri Lanka firmaları Akbar Brothers ve Ahmed Tea tarafından 10.000 ABD Doları değerinde yardım ve 80.000 kg çay sevkiyatı sağlanmıştır. BETA çaylarının da kurucusu olan Sri Lanka Adana Fahri Konsolosu bu güne kadar mevcut stoklarından AFAD’a 80.000 kg çay bağışladı. Bunlara ek olarak,Sri Lanka Yatırım Kurulu da Sri Lanka’nın hazır giyim endüstrisi ile işbirliği yapmakta ve uygun giysi bağışları için düzenlemeler yaptığına dikkat çekildi.. Ayrıca, 300 BM eğitimli ordu personelinden oluşan bir afet müdahale ekibinin, Türkiye’deki bu kriz döneminde küresel çabalara yardımcı olmak için kısa süre içinde Türkiye’ye gelmesinin planlandığına dikkat çekildi..

Sri Lanka Büyükelçiliği yetkilileri, ‘Sri Lanka, 2004 yılının Aralık ayında tsunami faciasının ardından Türkiye’nin Sri Lanka’ya yaptığı nazik yardımı da hatırlıyor. Sri Lanka Büyükelçiliği, Türkiye hükümetine ve halkına en derin başsağlığı diler, hayatını kaybedenlerin ruhları için dua eder, yaralılara acil şifalar diler ve arama kurtarma operasyonları için en iyi dileklerini sunar. Her şeyden önce de tarifi olmaz acıların yaşandığı bu zamanda dayanıklılık ve cesaret diler. Sri Lanka, Türkiye’nin ve halkının yanında olmaya devam ediyor.’ Açıklamasında bulundular.