11 Ocak 2023 tarihinde Ankara’da, 2023 Uluslararası Ombudsman Konferansı oturum aralarında, Sri Lanka Meclisi İdari Komisyon Kurumu (Ombudsman) ve Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu arasında Mutabakat Zaptı imzalandı. 

Sri Lanka Kamu Denetçiliği Kurumu ile Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu arasındaki Mutabakat Zaptı, TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi Sayın Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, (Emekli) Yargıç K. T. Chitrasiri ve Türkiye Ombudsmanı Sayın Şeref Malkoç huzurunda imzalandı.

Mutabakat Zaptı’nın temel amacı, Sri Lanka ve Türkiye’deki iki kurumun insan haklarının korunması ve adaletsizliklerin giderilmesi alanındaki rolüne odaklanırken vatandaşları da adaletsizlik ve ayrımcılıktan korumaktır. Ayrıca, vatandaşların haklarının korunması, şikâyetler ve her iki tarafın görev ve çalışma amaçlarıyla ilgili diğer faaliyetler alanında iki taraf arasında işbirliği sağlamak için kurumsal koşullar da yaratır ve böylece kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunmasına da katkı sağlamaktadır.

(Emekli) Yargıç K. T. Chitrasiri, Sri Lanka Meclisi Ombudsmanı ve Türkiye Baş denetçisi Şeref Malkoç Mutabakat Zaptı’nı imzaladı.

"21. Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği" temasıyla düzenlenen 2023 Uluslararası Ombudsman Konferansı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Konferansa Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’nun farklı bölgelerinden 70’den fazla Ombudsman katılım gösterdi ve kendi ülkelerindeki Ombudsmanlığın yasal çerçevesi ile insan haklarının korunmasına ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nın Resmi Açılış töreninde açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “İnsan hakları, dünya gündeminin önde gelen maddelerinden biridir. Yerel siyasetçilerden medyaya, akademisyenlerden uluslararası kuruluşlara kadar hemen hemen herkes insan hak ve özgürlüklerinden bahsetmektedir. İnsanların yaşam hakkı dahil olmak üzere temel hakları sürekli olarak ihlal edilmektedir.”  dedi ve “Bizi bir araya getirmesi ve merhamet duygusunu uyandırması gereken krizler, bazen tam tersine insanları insani değerlerinden uzaklaştırabilmektedir” diye de ekledi. Bu açıklama, Türkiye’nin bir yandan Ukrayna - Rusya savaşından kaynaklanan insani sorunları çözmeye çalışırken, bir yandan da 3,6 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ve 400.000’den fazla başka menşeili mülteciye ev sahipliği yaptığı bağlamında dile getirildi.

Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunulan, kadınların başörtüsü ve aile kurumuna ilişkin Anayasa değişikliği önerisi kapsamında, Afganistan’da kadınların üniversitelere gitmelerine yönelik son yasağa atıfta bulunarak, " Afganistan’da özellikle kız çocuklarının üniversitelerde ve okullarda okutulmasını engelleyen yeni anlayışı İslam’a aykırı buluyoruz. Dinimizde böyle bir şey yoktur. Bu kızlar burada eğitim almalı. İslam böyle bir şeyi kabul etmez. Bilakis beşikten mezara kadar ilmi tavsiye eder" dedi.

Ek olarak, Türkiye Baş denetçisinin hem Rusya hem de Ukrayna Ombudsmanları ile yaptığı toplantı sonrasında tahıl taşımacılığında olduğu gibi insani bir koridorda çalışmalara öncülük etmesi için Türkiye Cumhurbaşkanlığı’na yaptığı öneri Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildi.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

11 Ocak 2023