Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi, Gaziantep ilinin liderleriyle temaslarda bulundu

 

Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi Sn. Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Sri Lanka’nın Gaziantep Fahri Konsolosu Sn. Süleyman Çiçek ve Sri Lanka Türkiye Büyükelçiliği Ticaret Elçi Müsteşarı Sn. Thavishya Mullegamgoda ile dostluk ve işbirliklerini yenilemek için yakın zamanda Gaziantep iline bir ziyarette bulundu.

 

Gaziantep, Türkiye’nin orta-güney kesiminde büyük bir şehirdir ve Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en batısında ve kısmen Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehridir. Gaziantep 7.642 kilometrekare yüzölçümüne ve 2 milyonun biraz üzerinde bir nüfusa sahiptir.

 

Büyükelçi ve heyeti, Gaziantep Valisi Sayın Kemal Ceber Ersin ve ekibi tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Gaziantep’e yeni atanan Vali, Sri Lanka Büyükelçisinin göreve başladığından beri kabul ettiği ilk büyükelçi olduğunu belirterek, Gaziantep’te göreve başlamasında bu etkileşimi önemli bir unsur olarak değerlendirdiğini kaydetti.

 

Büyükelçi, Şubat 2023’te Türkiye’nin Güneydoğusunu kasıp kavuran ve Gaziantep ilinde de can ve mal kaybına yol açan yıkıcı depremi hatırlattı ve başsağlığı diledi. Fahri Konsolos Süleyman Çiçek’in depremden etkilenen bölgelerde Sri Lankalılara yardım etmede oynadığı rolü ayrıca takdir etti.

 

Görüşmeler, özellikle ekonomik sektörler ve halklar arası ilişkilerde ikili işbirliğini geliştirme potansiyeli etrafında odaklanmıştır.

 

Büyükelçi ayrıca Gaziantep şehri ile Ratnapura şehri arasında imzalanan Kardeş Şehir Mutabakat Anlaşmasına da değindi. Hem Vali hem de Büyükelçi, temasları bu çerçevede ilgili şehirler aracılığıyla yeniden canlandırma konusunda görüş birliğine varmışlardır. 

  

Karadeniz Bölgesi’nin önemli çay üretim alanlarından biri olan Rize’de daha önce Valilik yapan Vali Ersin, Büyükelçi’yi bölgeyi ziyarete davet etti. Kendisiyle çay ekimi ve işlenmesi konusunda faydalı ipuçları paylaşan bazı Sri Lankalı çay uzmanlarıyla görüştüğünü ve Türkiye’nin Sri Lanka’dan öğreneceği çok şey olduğunun altını çizdi. Büyükelçi, Rize’den bir heyetin çay sektörünü tanıtma amaçlı bir gezi için Sri Lanka’yı ziyaret etmesinin mümkün olabileceğini söyledi. Vali ayrıca, Gazianteplilerin Seylan çayı içmeyi tercih etmesi nedeniyle Gaziantep bölgesinin Sri Lanka’dan en çok çay ithal eden iller arasında olduğunu belirtti.

 

Büyükelçi ve heyeti ayrıca, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Tuncay Yıldırım ve ekibi ile de başarılı bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Gaziantep ili Güneydoğu ve Türkiye’nin doğusu için ekonomik bir merkez olup, ayrıca Gaziantep, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahiptir.

 

İlde imalat faaliyetleri ağırlıklı olarak küçük ölçekli işletmeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Öne çıkan işletmeleri arasında çimento, tekstil, deri, kunduracılık, sabun, ahşap, metal ve makine sanayi ve atölyeleri yer almaktadır. 40 ülkeye ihraç ettiği 120 farklı ürünü ile “ihracat kapısı” statüsünü korumaktadır. Şehir, yeşil zeytinyağı bazlı Nizip Sabunu endüstrisinin merkezi konumundadır.

 

İl, dünyanın önde gelen makine halısı üreticilerinden biridir. Gaziantep tekstil sektöründe rekabet avantajına sahiptir. Sektör öncelikle farklı türde iplik ve halı üretiminde uzmanlaşmıştır.

 

Geniş zeytinlikleri, üzüm bağları ve fıstık bahçeleriyle Gaziantep, Türkiye’nin önemli tarım ve sanayi merkezlerinden biridir.

 

 

Sri Lanka Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı (Ticaret) Thavishya Mullegamgoda, Gaziantep Ticaret Odası ile yapılan görüşmede, Sri Lanka’daki ticaret, yatırım ve turizm alanlarındaki fırsatları kısaca tanıtarak Sri Lanka’daki mevcut iş fırsatları hakkında Gaziantep Ticaret Odası üyeleri arasında paylaşılmak üzere daha ayrıntılı bilgi paylaşmayı kabul etti.

 

Buna ek olarak, Sri Lanka tarafı, iki yönlü iş faaliyetlerini genişletmek amacıyla gelecekte resmi ortaklık kurmak için Gaziantep Ticaret Odası ve ilgili Sri Lanka Ticaret Odası ile görüşmeleri sürdürmeye olan yoğun ilgisini gündeme getirmiştir.

 

Ayrıca tekstil, gıda işleme, kauçuk ürünleri, şekerleme, çikolata, lokum, turizm, gastronomi vb. sektörlerin gelecekte Sri Lanka ile Gaziantep arasında potansiyel işbirliği alanları olabileceği ele alınmıştır. Gaziantep, Türkiye’de köklü bir sanayi ve ticaret bölgesi olduğundan, Gaziantep İli yetkilileri, gelecekte Türkiye’de Sri Lanka ile Gaziantep İli arasındaki ticari ilişkileri genişletmenin yenilikçi yollarını araştırmak için bölgelerindeki şirketler ve ticari kuruluşlarla bu görüşmeleri sürdürme konusunda fikir birliğine varmışlardır.