Basın Bülteni

Sri Lanka Büyükelçisi Çankaya Belediyesi Başkanı’nıı ziyaret etti

Çankaya, Ankara’nın bir ilçesi olup Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil olmak üzere birçok hükümet binasının yanı sıra Sri Lanka büyükelçiliği de dahil olmak üzere neredeyse tüm diplomatik misyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Çankaya kozmopolit bir semttir ve Ankara’nın kültürel ve finansal merkezi olarak kabul edilir.

Çankaya, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar, şehrin güneyinde, karşı tepede Ankara Kalesi’ni (Kale) çevreleyen, zamanla gelişen meyve bahçeleri ve bahçelerden oluşan bir yamaçtı. 1920’lerde, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bahçeli evlerden birinde konaklamak için gelmesiyle her şey değişti. Atatürk, Ankara’yı yeni cumhuriyetin başkenti olarak seçti ve 1920’lerde ve 1930’larda şehir, özellikle Çankaya yönünde hızla büyüdü. 1934’te yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bölgeyi "ahşap bir köprü, toprak yol ve tepeyi dönünce yumuşak hatlı yeşil bir yamaç görüyorsunuz. Orası Çankaya" olarak tanımladı. Çankaya ilerleyen yıllarda Ankara’nın en büyük merkez ilçelerinden biri haline geldi..

Ankara’nın Çankaya İlçe Belediye Başkanı Sayın Alper Taşdelen ile Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Hasanthi Urugodawatte Dissanayake arasında bugün, 4 Nisan 2023 tarihinde Çankaya Belediyesi binasında bir görüşme gerçekleşti. Taşdelen, muhalefet partisi CHP’yi temsil etmekte olup Mart 2019’dan bu yana Belediye Başkanıdır.

Büyükelçi, yaklaşan seçimler nedeniyle Belediye Başkanının yoğun iş temposunda kendisine sağlanan fırsat için Sayın Taşdelen’e teşekkür etti.

Tartışmalar, genel olarak iki ülke arasındaki ortak yönler ve siyasi ve sosyo-ekonomik ekonomik alanlarda işbirliği fırsatları ve ayrıca iklim değişikliğinin etkileri ve bazı etkileri hafifletmek ve en aza indirmek için tarafların birbirlerinden neler öğrenebileceğine odaklandı.   

Çankaya Belediye Başkanı Sn. Alper Taşdelen, Belediye’nin diplomatik camia da dahil olmak üzere tüm sakinlerin sorunlarını ele almaya kararlı olduğuna dair güvence verdi. Çankayalıların hayatını kolay, anlamlı ve ilgi çekici hale getirmek için Büyükelçiliklerin yanı sıra sakinlerin ve kurumların kullanımına açık birçok kültür merkezinin bulunduğunu sözlerine ekleyen Taşdelen, Büyükelçiliğin Belediye’nin düzenlediği etkinliklere katılması yönündeki dileklerini memnuniyetle karşıladı.

Büyükelçi, Sri Lanka’daki Sri Jayawardanepura Kotte Belediyesi ve Çankaya Belediyeleri ve ile daha yakın ilişkilerin, özellikle de kişiler arası temasların geliştirilmesine yardımcı olmak için bir kardeş şehir düzenlemesi yapılmasını önerdi. Başkan, Büyükelçi’nin önerisini memnuniyetle karşıladı ve Mayıs ayında yapılacak Türkiye seçimlerinden sonra böyle bir düzenlemeyi görüşmekten mutluluk duyacağını söyledi.

Toplantının sonunda Büyükelçi, Sri Lankalı ünlü sanatçı Vasantha Perera’nın "Colombo" adlı özet anlatımlarının yer aldığı eskiz defterinin bir kopyasını takdim etti.

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği

4 Nisan 2023