Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi, Ankara Valisini Ziyaret Etti

Sri Lanka Türkiye Büyükelçisi S. Hasanthi Urugodawatte Dissanayake geçtiğimiz günlerde Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin’e nezaket ziyaretinde bulundu ve Türkiye ile Sri Lanka arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda verimli bir görüşme gerçekleştirdi.

Büyükelçi Dissanayake, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1864 yılında Sri Lanka’nın Galle kentine bir fahri konsolosun atanmasıyla başlayan ve uzun süredir de devam eden ikili resmi ilişkileri hatırlattı.

Görüşmede Büyükelçi, 2023 yılında Türkiye ve Sri Lanka’nın yapacağı üç kutlamanın önemine değindi ve 2023 yılının her iki ülke ikili diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 75. yıldönümü, Sri Lanka Bağımsızlık Günü’nün 75. yıldönümü ve Türkiye’de kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nın da 100. yıl dönümü olacağına belirtti.   

Vali Vasip Şahin, Sri Lanka’nın stratejik konumu, Türkiye ile ticaretin önemi ve Sri Lanka ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Bu bağlamda Vali ve Büyükelçi, tarihsel ilişkilerin yanı sıra ikili ilişkilerin ekonomik işbirliğinin ötesinde geliştirilmesinin her iki ülkeye de karşılıklı yarar sağlayacağı konusunda mutabık kaldılar.

Büyükelçi Dissanayake ve Ankara Valisi Vasip Şahin görüşmede, Türkiye’nin Sri Lanka ile ikili ticaretinde 500 milyon ABD dolar ticaret hacmine ulaşma hedefine katkıda bulunabilecek çay ticareti de dâhil olmak üzere ikili ticaretin artırılması konusunu ele aldı. Büyükelçi, Türkiye’nin yüksek vergiler nedeniyle Sri Lanka’nın katma değerli özel çaylarını tatmaktan mahrum kaldığını vurguladı. Büyükelçi ayrıca, büyükelçiliğin iki ülke arasında turizmi geliştirmek için Türk Hava Yolları ile birlikte çalıştığını da belirtti.

Büyükelçi ayrıca, 2004 yılında yaşanan Tsunami sonrasında Sri Lanka’ya sağladığı insani yardım ve 2022 yılında yapmış olduğu sağlık malzemesi bağışından ötürü Türkiye’nin cömertliğine olan minnettarlıklarını dile getirdi. Türkiye’de özellikle otel ve inşaat sektöründe Sri Lankalılar için artan fırsatlar da takdir edildi.

Büyükelçi ayrıca, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. yılını kutlamanın bir yolu olarak Ankara ve Kolombo şehirleri arasında kardeş şehir işbirliği kurma olasılığını da önerdi ve Sayın Vali konunun bir Mutabakat Zaptı aracılığıyla ele alınabileceğini ifade etti.

Sayın Vali, Ankara’da görev yaptığı süre boyunca Büyükelçiye tüm girişimlerinde yardım ve tam işbirliği sözü verdi.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

16 Ocak 2023