Sri Lanka Türkiye Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Vesak Günü münasebetiyle 5 Mayıs 2023 tarihinde BM Ankara Ofisi Başkanı Sn. Tom Delrue, Ankara’da ikamet eden büyükelçiler, diplomatlar, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler ve Türk medyasından temsilcilerin katılımıyla Birleşmiş Milletler Ankara Ofisi binasında bir etkinlik düzenledi.

Program, 1999 yılında Birleşmiş Milletler’in Vesak Günü ilanına ilişkin karara eş-sponsorluk yapan ülkelerden Büyükelçiler ve Sri Lanka’da görev yapmış olan Büyükelçiler de dahil olmak üzere çok sayıda üst düzey Türk diplomatın kandil yakmasıyla başladı.

Etkinlikte, Büyükelçi Hasanthi Dissanayake tarafından Budizm’in ne olduğu, Budizm’in özü, Vesak’ın önemi, Sri Lanka ve Budizm, dünya çapındaki Vesak kutlamaları, dünyadaki eski Budist mirasları ve BM Vesak Günü arka planı hakkında bilgilendirme yapıldı.

Büyükelçi Dissanayake sunum sırasında katılımcılardan bu özel günün BM anma günü ilan edilmesi sürecine öncülük eden merhum Dışişleri Bakanı Sayın Lakshman Kadirgamar onuruna 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

Toplantıda bir konuşma yapan BM Ofisi Başkanı Bay Tom Delrue, 1990’larda Sri Lanka’da ICRC ile geçirdiği zamanı, günün önemini nostaljik bir şekilde hatırladı ve ardından BM Genel Sekreteri Antonio Gutierrez’in dünya barışı ve çok dinli topluluklar arasındaki uyumu vurgulayan mesajını okudu.

Etkinliğin sonunda katılımcılara Sri Lanka lezzetleri ve Seylan çayı ikram edildi.

Ayrıca Büyükelçilik, Vesak Günü’nü elçilik binasında renkli ışıklar, Vesak fenerleri, Vesak süslemeleri ve Sri Lanka’nın Vesak’ı kutlama geleneklerini tasvir eden Budist bayrakları ile süsleyerek de kutladı.

 

Embassy of Sri Lanka

Ankara, Türkiye

07 May 2023