Basın Duyurusu

Büyükelçi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake geçtiğimiz günlerde Sri Lanka’nın Gaziantep Fahri Konsolosu Süleyman Çiçek’i kabul etti.

Fahri Konsolos Süleyman Çiçek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin modern ve Hitit kökenli en eski illerinden biri olan Gaziantep hakkında bilgi verdi. Türkiye’de antep fıstığı yetiştiriciliğinin merkezi olan, geniş zeytinlikleri ve bağlarıyla Gaziantep, Türkiye’nin önemli tarımsal işleme merkezlerinden biridir. Ayrıca Gaziantep, kültürel kimliğinin merkezinde yer alan uzun gastronomi tarihi ile tanınmaktadır.

Fahri Konsolos Sn. Çiçek, yerel çay tüccarlarının aslan logosunu kötüye kullanmasının önüne geçmek için attığı adımları anlattı ve durumu izlemeye devam edeceğinin güvencesini verdi. Büyükelçi, konuyla ilgili derhal atılan adımlarından dolayı kendisine teşekkür etti.

Nezaket ziyareti ayrıca her iki tarafa da mevcut iş kapsamı hakkında bilgi paylaşma ve bilgi alışverişinde bulunma ve Gaziantep’in gelecekteki potansiyelini pragmatik bir şekilde değerlendirme fırsatı sağladı.Fahri Konsolos’a eşlik eden yerel iş adamı Sadık Kaya ise, hububat, bakliyat, kuruyemiş ve kuruyemiş ticareti yapmaktadır. Görüşmede Sri Lanka’dan fındık ve kuru meyve/sebze, baharat ve çay ithal etme olanakları tartışıldı. Türkiye’nin dünyanın en iyi çikolatalarından bazılarını ürettiği düşünülürse, bir Türk imalat şirketinin Sri Lanka’da da çikolata üretimine yatırım yapma olasılığı tartışıldı. Büyükelçiliğin Sri Lanka’daki güvenilir ortakları belirlemeye yardımcı olmasının önemli olduğunun altı çizildi.

Ayrıca Sri Lanka’nın bitkisel kozmetik ürünleri ve bitkisel besin takviyelerinin tanıtılması, Ayurvedik tıp ve terapi konuları da ele alındı. Büyükelçi bu tür şirketleri tanıtacağına dair güvence verdi.
Büyükelçi S. Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, iki ülke arasında imzalanmak üzere olan ve yatırımın teşviki ve korunması, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve çifte vergilendirmenin önlenmesi ve gümrük işbirliği gibi ikili ticareti ve yatırımı etkin bir şekilde kolaylaştıracak anlaşmalar hakkında bilgi verdi.  Görüşmelerin sonunda Süleyman Çiçek, Sri Lanka’ya yeni ticaret fırsatları, turizm ve yatırım çekmek için Gaziantep bölgesinde Sri Lanka’yı tanıtma taahhüdünü yinelemiştir. 


Sri Lanka Büyükelçiliği
Ankara
24 Ocak 2023