Medya Bülteni

Sri Lanka Türkiye Büyükelçiliği, son depremde hayatını kaybedenleri anmak için Ankara’da “Deprem Şehitleri Ormanı 2023” temasıyla ağaç dikme etkinliğine katıldı. Etkinliğe diğer ülke ve Ankara merkezli Uluslararası Kuruluşların yanı sıra Sri Lanka Büyükelçiliği Başkatibi Priya Nagarajah da katıldı.

Etkinlik, 21 Mart 2023 Dünya Orman Günü kapsamında Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlendi. Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Vahir Kirişci, Ankara Valisi Vasip Şahin, Orman Genel Müdürü Etkinliğe Bekir Karacabey, Ankara’da görevli diplomatlar katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı yaptığı konuşmada, depremin ardından arama kurtarma ekipleri göndererek Türkiye’ye destek veren tüm ülkelere şükranlarını ifade ederek, bu olayın Türkiye’nin yeniden inşası için yanında olan uluslararası toplumun dayanışmasının bir göstergesi olduğunu yineledi. Yabancı ülkelerin Türkiye’ye yaptığı yardımların karşılığı olarak, Türkiye ile dayanışma ve 2023 Uluslararası Orman Günü anısına dikimleri için her ülkeye birer ağaç hediye edildi.

Türkiye her yıl Uluslararası Orman Gününü yeniden ağaçlandırma taahhüdünde bulunarak kutlamasına rağmen, 2023 yılındaki kutlama, yıkıcı deprem nedeniyle meydana gelen büyük can ve mal kaybı göz önüne alındığında mütevazı bir düzeyde gerçekleşti. Bakanlığının ülke genelinde 600 milyon fidan dikmeyi planladığını vurgulayan Bakan, "Türkiye’nin şu an itibariyle yüzde 29,6 olan orman örtüsünü yüzde 30’a çıkaracağını" vurguladı.

Uluslararası Orman Günü, 28 Kasım 2013 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan bir kararla ilan edilmiştir.


Sri Lanka Büyükelçiliği
Ankara
22 Mart 2023