Basın Duyurusu

Sri Lanka Büyükelçisi, Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine yardım seferberliği için lojistik merkez olan Adana’yı ziyaret etti

Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Sri Lanka hükümetinin Türkiye’ye yaptığı ilk bağış olan Sri Lanka Çay Kurumu tarafından Türk Hava Yolları ile İstanbul’a gelen çay sevkiyatını almak üzere 16 Şubat 2023 tarihinde Adana’yı ziyaret etti. Adana depremden etkilenmiş olup, halihazırda dünyanın her yerinden gelen acil kargoların dağıtım merkezi haline gelmiştir.

Söz konusu bağış ilk olarak Kolombo’daki Türk Büyükelçiliği’ne yapılmış ve sevkiyatın Adana’ya varmasıyla; Büyükelçi Dissanayake, Sri Lanka’nın Akdeniz Bölgesi Fahri Konsolosu Beşir Uğur ile birlikte Dışişleri Bakanlığı Ankara Temsilcisi Özkan Durmaz’ın ve AFAD Adana Temsilcisi Sayın Vehbi Kaplan’ın huzurunda sevkiyatı kabul etti.

Büyükelçi, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zeydan Karalar’ı ziyaret ederek, 6 Şubat 2023’te Türkiye’de meydana gelen bir dizi depremin yol açtığı trajik can kaybı, yaralanma ve yıkım nedeniyle Sri Lanka Hükümeti ve halkı adına en içten taziyelerini dile getirdi.

Adana Belediye Başkanı, Sri Lanka Hükümeti tarafından afetten etkilenen bölgelerde afetzedelere dağıtılmak üzere bağışlanan 1500 kg Seylan çayının ilk sevkiyatını almak üzere Adana’yı ziyaret ettiği için Büyükelçiye teşekkür etti.

Belediye Başkanı ayrıca, Sri Lanka’nın Akdeniz Bölgesi Fahri Konsolosu Sayın Beşir Uğur’un, şirketi BETA’dan depremzedelere 80.000 kg’ın üzerinde çay bağışlayan katkısını da takdir etmiştir.

1985 yılında Türkiye’de BETA çay şirketini kuran ve 1987 yılında Sri Lanka’da ofis açan Sn. Beşir Uğur, Sri Lanka’ya giren öncü Türk işletmesi olarak kabul edilmektedir. BETA çay, Seylan çayını Türkiye’de ve çay ihraç ettikleri Orta Asya ve Rusya’daki diğer birçok çevre ülkede tanıtan lider bir çay şirketidir.

Büyükelçi ayrıca Adana şehirinin hemen dışında bulunan çay paketleme fabrikasına da ziyarette bulundu.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği

Ankara

16 Şubat 2023