BASIN DUYURUSU

Sri Lanka Büyükelçisi Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü ile görüştü

Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, geçtiğimiz günlerde Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Sn. Öztürk Selvitop ile iki ülke arasındaki karşılıklı faydaya dayalı işbirliklerini görüşmek üzere bir araya geldi.

Hem Sri Lanka hem de Türkiye’nin enerji ve doğal kaynaklar sektörlerinin mevcut durumuna ilişkin genel görüş alışverişinin ardından, sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerjinin küresel eğilimleri, ulusların en iyi uygulamalara bağlı kalma sorumlulukları iklim değişikliğinin etkisi bağlamında tartışıldı.

Büyükelçi Sri Lanka’da yenilenebilir enerji sektörüne yatırım fırsatları hakkında bilgi verdi ve özellikle Sri Lanka’nın 2030 yılına kadar elektrik ihtiyacının %70’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi taahhüt ettiğini ve bunun yanı sıra ülkenin güneş pili üretiminde de kullanılan grafit gibi belirli elementlere sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca, Sri Lanka’nın çeşitli endüstrilerde kullanılan Grafit, İlmenit, Rutil, Zirkon, Kuvars, Feldspat, Kil, Kaolin, Apatit (Fosfat Kayası), Silis Kumu, Garnet kumu, Mika, Kalsit ve Dolomit gibi endüstriyel mineraller açısından oldukça zengin olduğundan bahsederek Sri Lanka’nın bu mineralleri sürdürülebilir bir şekilde kullanabilecek imalat sanayi projeleri için yatırımcıları memnuniyetle karşılayacağını vurguladı.

Genel Müdür Sn. Selvitop’un önerdiği üzere Büyükelçi, Sri Lanka’daki enerji sektörü ile ilgili mevzuat, kanun ve yönetmeliklerin Türkiye’deki ilgili işletmelerle paylaşılmasının uygun olacağını söyledi. Büyükelçi ayrıca, büyükelçiliğin Türkiye’deki ilgili taraflar arasında dağıtılmak üzere enerji sektöründe Sri Lanka’dan gelen ihale ve iş tekliflerini paylaşacağını da teyit etti.

İleriye dönük olarak, iki ülke arasında enerji alanında işbirliği yollarının tartışılması için hükümet ve sektör temsilcileri arasında çevrimiçi toplantılar yapılması kararlaştırıldı.

Büyükelçi ayrıca görüşmede, Sri Lanka ile Türkiye arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve gümrük işbirliği gibi anlaşmaların önümüzdeki aylarda hayata geçirilmesinin beklendiğini ve bunun enerji sektörü de dahil olmak üzere Sri Lanka’ya yatırım yapmak isteyen potansiyel Türk yatırımcılar için bir teşvik unsuru olacağını açıkladı.

Petrol ürünleri ve ilgili faaliyetler konusunda da olası işbirliği tartışıldı.

Büyükelçi ayrıca Genel Müdür’e Türkiye’den bir özel sektör heyetinin, yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere enerji sektöründeki fırsatları araştırmak üzere Ankara’daki Sri Lanka Büyükelçiliği tarafından düzenlenen yakın zamanda Sri Lanka’ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi.

 

Sri Lanka Büyükelçiliği - Ankara  

21 Şubat 2023