Sri Lanka Bursa’da

 

Üçüncü turizm ve kültürel tanıtım etkinliği, Büyükelçilik tarafından Sri Lanka’nın Bursa Fahri Konsolosu ile birlikte düzenlendi ve 19 Ekim 2023 tarihinde Bursa Anadolu Oteli’nde gerçekleştirildi.

 

Sri Lanka’nın Türkiye Fahri Konsolosu Sayın Ahmet Yıldız, konuklarını karşılarken, etkinliğin düzenlenmesinin amacının Sri Lanka ile Bursa Türkiye arasındaki ikili ilişkileri ekonomik ve kültürel alanlarda artırmak olduğunu belirtti. Ayrıca Sri Lanka’yla halihazırda iş yapan veya yapmak isteyen iş adamlarını, seyahat acentelerini ve otelcileri bir araya getirmek, Bursa ve Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçiliği ile bir sevgi ve anlayış köprüsü kurmanın amaçlandığını  belirtti.

 

Etkinlikte konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gökhan Dinçer, farklı etkinlik ve etkileşimlerle ikili işbirliğinin karşılıklı fayda sağlayacak şekilde artırılmasını dileklerini iletti.

 

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Türkler için Sri Lanka denilince akla ünlü Seylan Çayı geldiğini ve Türk halkının buna çok değer verdiğini kaydetti.

 

Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Sri Lanka’nın 1948’e kadar olan tarihini ve 75 yılını kısaca anlatan, Sri Lanka’nın eşsiz ihracat çeşitliliği, ikili ilişkilerini ve Sri Lanka’nın turizm potansiyelini anlatan bir sunumla açılış konuşmasını yaptı.

 

Ayrıca, Türk Hava Yolları’nın Kasım 2023’ten itibaren iki ülke arasında gerçekleştireceği direkt uçuşların bağlantıyı artıracağını ve iki halk arasında daha yakın etkileşimi sağlayacak başta turizm olmak üzere karşılıklı yarar sağlayan ikili ekonomik iş birliğinin büyümesine katkıda bulunacağını kaydetti.

 

Etkinliğe, başta yerel yönetimler olmak üzere kamu sektöründen yetkililer, Bursa’daki odalar ve önde gelen özel sektör kuruluşlarının yanı sıra Bursa’daki turizm sektörü temsilcileri ve medyadan oluşan 100’ü aşkın davetli katıldı.

 

Turizm sunumları, videolar, Sri Lanka müziği, batik dekoru, pankartlar ve Sri Lanka fotoğraf sergisinin tümü güzel bir Sri Lanka ortamı sağladı. Konuklara ayrıca Türk yemekleri ve Seylan çayının yanı sıra Sri Lanka lezzetleri de ikram edildi.