“SRI LANKA Antalya’da parlıyor”

 

Sri Lanka Türkiye Büyükelçiliği, Sri Lanka’nın 4 Şubat 2023’te kutlanan Bağımsızlığının 75. Yıldönümü, 29 Ekim 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü ve 2023 yılı itibarıyla Sri Lanka-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 75. Yıldönümü anısına, Antalya’da bir turizm ve kültürel tanıtım etkinliği düzenledi.

 

Etkinlik, Büyükelçilik tarafından Sri Lanka Antalya Fahri Konsolosu ile birlikte geçtiğimiz günlerde 16 Ekim 2023 tarihinde Antalya Lara Balık Restoran’da gerçekleşmiştir.

 

Etkinliğe gelen konukları Fahri Konsolos Sayın Ali Kamburoğlu karşıladı. Sri Lanka ile iş yapma ve Sri Lanka’nın Türk halkı için bir turizm destinasyonu olma potansiyelinin yanı sıra değerli taşlar, hindistancevizi bazlı ürünler (Kokopit dahil) gibi egzotik Sri Lanka ürünleri, tropikal meyveler, giysiler, kauçuk bazlı ürünler ve diğer ürünler hakkındaki görüşlerini paylaştı.

 

Açılış konuşmasını yapan Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçisi Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, fahri konsolosun ifade ettiği duyguları yineleyerek, Seylan tarçını ve Seylan çayının Sri Lanka’nın dünyaya sunduğu eşsiz ürünlerden ikisi olduğunu sözlerine ekledi.

 

Büyükelçi, Türk Hava Yolları’nın Kasım 2023’ten itibaren iki ülke arasında gerçekleştireceği direkt uçuşların temasları artıracağını, iki halk arasında olumlu ve daha yakın etkileşime katkıda bulunacağını, bunun da karşılıklı faydaya dayalı ikili ekonomik iş birliğini artıracağını kaydetti.

 

Antalya Vali Yardımcısı Sayın Mustafa Hulusi Arat etkinliğin onur konuğu olarak ağırlanmıştır.

 

Etkinliğe, başta Antalya yerel yönetiminden temsilciler olmak üzere kamu sektöründen yetkililer, Antalya’daki odalar ve önde gelen özel sektör kuruluşları, Antalya’daki turizm sektörü temsilcileri ve medyadan oluşan yaklaşık 125 davetli katılmıştır.  

 

Turizm sunumları, videolar, Sri Lanka müziği, batik dekoru ve pankartların tümü güzel bir Sri Lanka ortamı sağladı.

 

Ayrıca, profesyonel ödüllü fotoğrafçılar Bay Ravi Ranasinghe ve Dr. Umberto Binetti’nin fotoğraflarıyla doğa ve iklim değişikliğinin etkisini ve kültürünü tasvir eden bir Sri Lanka fotoğraf sergisi ve ünlü Sri Lankalı sanatçı Bay Vasantha Perera’nın tablolarından oluşan bir seçki de aynı mekanda Sri Lanka’nın değerli taşlarla süslenmiş mücevherleri ile birlikte sergilendi.

 

Kokteyl oturumu sırasında konuklara geleneksel ve modern Sri Lanka müziği ve şarkılarının keyfini çıkarırken, Türk yemeklerinin yanı sıra muhteşem Sri Lanka lezzetleri de ikram edildi. Etkinlik boyunca Seylan çayı ikramı da yapıldı.

Bu etkinlik, Sri Lanka kültürünü sunduğu çok çeşitli deneyim ve izlenimlerle Antalya halkına tanıtmak ve Sri Lanka’nın dünyaya, özellikle de gelecek vaat eden bir turizm destinasyonu olarak Antalya halkına neler sunduğuna dair bir fikir vermek için yapılan bir etkinlik olmuştur.

 

Etkinlik yerel medyada da geniş yer bulmuştur.

 

Etkinliğin ardından Büyükelçi, CW ENERJİ firmasını ve fabrikasını da ziyaret ederek, güneş enerjisi ve bilişim sektörlerinde olası ortak girişimler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Fabrika ziyaretine, Antalya merkezli ZENZ Global Inc.’in kurucusu/CEO’su Sayın Sahan Moratuvage ile birlikte Sri Lanka’nın Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı (Ticaret) Bayan Thavishya Mullegamgoda da katıldı.

 

CW Enerji, güneş enerjisi sektöründe ISO 500 sıralamasına damga vurmayı başaran Türk şirketlerinden biri olup, Türkiye’de endüstriyel faaliyet alanında Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasındaki en büyük şirketlerden biri olarak tanımlanmaktadır.

 

Büyükelçi, Sri Lanka’da yenilenebilir enerji sektörü, grafit ve grafen sektörü de dahil olmak üzere maden sektörleri ve CW Enerji’nin Sri Lanka pazarına yönelik ilgi ve potansiyelini gösterdiği bilişim sektörü gibi alanlarda doğrudan yabancı yatırım ve ortak girişim fırsatları hakkında görüş alışverişinde bulundu. Büyükelçi, gelecekte Sri Lanka gibi tropik bir ülkede doğrudan yabancı yatırımlar veya yerel ortaklarla ortak girişimler yoluyla ticari faaliyetlerini genişletme olanaklarını araştırmayı planlayan Türk şirketi CW Enerji firmasına; tropik bir ülke olarak güneş ve rüzgar enerjisinin bolluğu, mineraller ve diğer hammaddelerin mevcudiyeti, vasıflı işgücünün mevcudiyeti ve Sri Lanka’daki pazara erişim fırsatları dahil olmak üzere Sri Lanka’nın güçlü yönlerini ve avantajlarını hatırlatarak tüm bunların Sri Lanka’nın olumlu yönleri olduğunu belirtti.